Yakın zamanda Blixa ile yaptığı albümden (Mimikry) bahsettiğimiz Noto, Türkiye’de ilk konserini vermek üzere 18 Şubat’ta Borusan Müzik Evi‘nde olacak ve muhtemelen daha önce pek karşılaşmadığınız türden bir konser verecek. Yüksek frekanslı arızalı sesler ile kulaklarınız acıyacak, sade sinüs tonları ile beyin dalgalarınız karışacak. Kalıbına sığmayan müzikler peşinde koşanlar için kaçırılmayacak bir keyif… sanatblog’da normalde etkinlik haberleri vermiyoruz, ama konu Alva Noto olunca akan sular duruyor!

Borusan Müzik Evi’nin sitesindeki yazı Alva Noto’nun müziğini çok iyi özetlemiş:

İstanbul’da ilk kez dinleyeceğiniz Alva Noto, namı diğer “audio-visual” sanatçı Carsten Nicolai, Nova Muzak Serisi’nin bugüne kadarki belki de en deneysel çalışmalara sahip olan ismi. Nicolai’ın ilgisi mekân ve sesin teorik özellikleri üzerine yoğunlaşıyor. 90’lı yılların başında üretkenliğini rahatça sunabileceği, Avrupa’nın yeraltı sanatının kalbi, tekno müziğinin merkezlerinden biri olan Berlin’e yerleşen sanatçı, kurduğu plak şirketi ile glitch, minimal techno gibi elektronik müziğin alt türlerine farklı yaklaşımlarla öneriler getirdiği albümler doldurdu.

Alva Noto’nun müziğinde klikler ve arızalı sesler asla dekoratif unsur olarak değil, tam tersine müziğin ritmik ve armonik ögelerinin özü olarak kullanılıyor. Nicolai, faks makinesi bipleri, teleks tonları, telefon dıtlamaları gibi seslerden oluşturduğu kümeleri, ses jeneratörleri ve oskilatörlerden elde ettiği sesleri tekrar ettirerek özgün bir ses örgüsü yaratmanın peşine düşüyor. Bu konserde, bir elektronik müzik dahisinin hem çok tanıdık hem de tamamen yeni ve yabancı görsel/işitsel evreniyle tanışma fırsatını yakalayacaksınız.

Alva Noto’nun 2002 yılında Ryuichi Sakamoto ile yaptığı Vrioon albümü Alva Noto ses dünyası ile tanışmak için birebir. Albümü aşağıda dinleyebilirsiniz:

Daha derinlere inmek isteyenler Noto’nun diğer albümlerine ve Raster Noton‘dan çıkan albümlere buradan ulaşabilir. Bilet satın almak için ise buradan.

Send this to a friend