Amber’11 başlıyor… Türkiye’nin ilk teknoloji ve sanat festivali Amber, yine birbirinden ilginç projeleri İstanbullulara sunmak için kapısını 4 Kasım’da açıyor. Bu senenin konusu “Öteki Ekoloji”:

İnsanın doğal ve yapay çevresiyle kurduğu her türlü ilişkiye, yarattığı yaşam alanları ve yaşam biçimlerine yeniden bakmayı öneren amberFestival bugünden daha iyi bir yaşam için “Öteki Ekoloji”nin ne olacağını, sanat ve teknolojinin kesişiminde sorguluyor.

Sanat ve teknolojinin doğayla ilişkisi, aslında şu aralar dünyada sanatla ilgilenen birçok kişinin öncelikli konusu haline gelmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz Björk’ün Biophilia albümü de buna güzel bir örnek. Bu açıdan amber festivali bu sene de dünyadaki en son sanat gelişmelerini takip etme fırsatı veriyor.  9 gün sürecek olan festival, açılışını 3 Kasım akşamı Pecha Kucha Gecesi ile Yapı-endüstri merkezinde yapacak. Festival boyunca, İstanbul Modern‘de film gösterimi ve çeşitli mekanlarda atölyeler  yapılacak, ayrıca 10-13 Kasım arasında Amber konferans gerçekleştirilecek. Festival hakkında detayları, yeni amberplatform sitesinden alabilirsiniz.

Ayrıca önceki festivallerde neler olmuş neler bitmiş, öğrenmek için 2010 verikent sitesine ve 2009, 2008, 2007 kataloglarına bakabilirsiniz.

Amber’10 ana sergi mekanı Antrepo 5’ten birkaç kare:

amber'10 amber'10 amber'10 amber'10 amber'10

Glow‘un yaratıcılarından Fieder Wiess da etkileşimli yazılımını anlattığı bir atölye çalışması gerçekleştirmişti.

Send this to a friend