Kasım ayının geldiğini artık Amber Festivali‘nden anlıyoruz. Bu yıl 1-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amber’13 akıllı teknolojileri mercek altına alıyor ve soruyor: Fişe taktınız mı? Elektrikli cihazların kullanım kılavuzlarında yer alan “Kullandığınız cihazda bir sorun varsa önce fişe takıp takmadığınızı kontrol edin” yönlendirmesine atıfta bulunan bu soruyla, ağa bağlı yaşantımızın ne kadar akıllıca olduğu sorgulanıyor.

Bu soruyu mecazi anlamında ele alacak olursak, fişe takma eylemi doğrudan “ağa bağlandınız mı?” sorusuna işaret ediyor. Günümüz dünyasında ağa bağlanmadan ya da var olan ağın içinde görünmeden yaşamak neredeyse imkânsız. Bugünün teknolojilerini iletişimin, daha çok bilgi üretmenin ve paylaşmanın, birlikte üretmenin ve zenginleşmenin ve hatta direnmenin de aracı olarak tanımlamak mümkün. Akıllı teknolojiler ve iletişim ağları bir yandan her türlü bilgiye erişimimizi hızlandırıp kolaylaştırır ve bu anlamda da birbirimizle iletişim biçimlerimizi değiştirirken, öte yandan bireyler olarak bizleri sürekli bir kontrol mekanizmasının içinde yaşamaya zorluyor.

Pek sevgili sanat ve teknoloji festivalimiz yedinci yılında yine dopdolu bir program ile karşımızda. Sergiler, konferanslar, atölyeler ve özel etkinliklerin yer alacağı festival, sanatseverleri on gün sürecek tempolu bir sanat maratonuna davet ediyor. 1 Kasım Cuma akşamı TRIBE Projesi için Tophane-i Amire’de düzenlenen sergi açılışının ardından, saat 20.00’de Roxy’de başlayacak “Pecha Kucha Gecesi” ile festivalin açılışı gerçekleşecek.

amber13-program

Bu yılın en dikkat çekici etkinliklerinden biri ise Açık Okul projesi. Çeşitli üniversitelerde yeni medya eğitimi çatısında verilen derslerin bir araya toplandığı, alanda çalışan profesyonellerin derslerinden ve sunumlarından oluşan geniş bir eğitim programı ile bu alanın hem eğitim hem de profesyonel tarafını gençlere tanıtmayı hedefliyor. Eğer yeni medya ile ilgileniyorsanız, veri görselleştirmeden duyarlı web tasarımına, dijital reklam tasarımından mobil oyun geliştirmeye kadar çok geniş bir yelpazede yeni medyanın ele alınacağı Açık Okul derslerini kaçırmamanızı öneririz.

amber13-acik_okul_program

Amber konferans serisi ise bu sene biraz farklı bir formatta karşımıza çıkıyor. Sanatçı sunumları belli başlıklar altında toplanmış. Böylece her bir oturumda birden çok sanatçının sunum yapacağı panellerin, izleyicilerin de katılımı ile daha etkileşimli geçmesi amaçlanmış. Festivalin ilk üç gününde gerçekleştirilecek paneller ile ilgili bilgiyi Amber’13 basın bülteninden aktarıyoruz:

Panel 1: Alenca Zupancic ve Anca Parvulescu’nun sunumlarıyla Komedi, Teknoloji ve Felsefe başlığı altında akıllı teknolojiler ve teknoloji karşısındaki saflığı; komedi ve gülme kavramıyla gündeme getiriyor. Aptallık, teknoloji ve politika kavramları etrafında teknolojinin işlemeyen yanını ve akıllı teknolojiler çağında aptallığın politik bir strateji olarak kullanılmasını irdeliyor.

Panel 2: Kentlerdeki kamusal ekranlar ve akıllı mimari cephelerin ele alındığı Connecting Cities (Şehirleri Bağlamak) paneli ile sanatın bir aracı olarak kamusal ekranları ele alırken, daha fazla kültürel içeriğin ve sanatın bu ekranlar aracılığıyla şehirde yaşayanlara nasıl sunulabileceğini, hatta bu ekranlarla şehirleri ve toplumları birbirine bağlamanın imkânlarını tartışıyor.

Panel 3-4: Şehirlerin yeni medya ile değişen yönetişim biçimleri ve kente dair kararlara şehirlinin katılımı için yeni imkânlar sunan yeni teknolojilerin konuşulacağı iki panelle, Kazys Varnelis, Martijn De Waal ve Carlo Ratti gibi alanında uzman konuşmacılarla değişen kentler tartışmaya açılıyor. Networked Publics, The Infrastructural Cities ve Life After Networks: A Critical History of Network Culture gibi kitaplarıyla Kazys Varnelis, bu sene yayımlanan City as Interface adlı kitabı ile de Martijn de Waal yeni teknolojilerle biçimlenen yeni şehir kavramı üzerine konuşacak. MIT (Massachusetts Institute of Technology) Senseable City Lab’in kurucusu olan ve dünyayı değiştirecek 50 kişi arasında anılan Carlo Ratti yeni algılama teknolojileri ile şehri anlamanın ve anlamlandırmanın yeni araçlarını anlatacak.

Panel 5-6: Sosyal medyanın ele alınacağı panellerde “tactical media” üzerine çalışmalarıyla bilinen medya kuramcısı Geert Lovink, yeni teknolojilerle konvansiyonel medyayı bireyin müdahalesine açan sanatçı “critical engineer” Julien Oliver ve sosyal medyayı etkin biçimde kullanan yurttaş gazeteciler Ötekilerin Postası alternatif medya üzerine tartışacak. Diğer medya paneli ise katılımcı üretim, kendin-yap akımı, eleştirel medya, oyun kuramı üzerine çalışan ve A Hacker’s Manifesto ile bilinen McKenzie Wark’ın da katılacağı Dağıtılmış Üretim ve Yeni Olanaklar başlıklı panel olacak.

Panel 7: Aptallık, Siyaset ve Teknoloji başlıklı panel ise pazartesi günü Depo’da gerçekleşecek. Ebru Yetişkin’in yöneteceği bu oturumda da aptallık, siyaset ve teknoloji ekseninde bitkinlik tasarımı üzerine konuşulacak.

Festival hakkında daha fazla bilgi almak için:

Amber Platform internet sitesiAmber’13 Festival ProgramıAmber’13 Basın BülteniAmber Platform Twitter Hesabı

Geçen sene olduğu gibi bu sene de festival için çok güzel posterler hazırlanmış. Son olarak bunları paylaşıyoruz ve iyi festivaller diliyoruz.

Send this to a friend