1900-1950 yılları arasında gündelik hayatın nasıl olduğunu araştıran ve buna dair bilgiler sağlayan bir şirkete sahip tarih danışmanı Jo Teeuwisse, bir gün Amsterdam’daki bir bit pazarını gezerken Nazi işgali öncesine, işgaline ve işgal sonrasına ait fotoğraflar bulur. 1930 ila 1950 arasındaki dönem kendi kişisel favorisidir aynı zamanda. Resimleri tarayarak internete aktarır. Gel zaman git zaman, fotoğraflardaki mekânların bugünkü hallerini çekmeye başlar. Sonrasında ise aşağıda gördüğünüz Amsterdam’ın Hayaletleri serisini yaratır. Açıklamalar Teeuwisse’den.

Yukarıdaki fotoğrafta, ikinci dünya savaşı sırasında muhtemelen fabrika olan bu yerin basamaklarında oturmuş poz veren fabrika işçileri var. Şu anda merdivenlerde duran saksıları ortadan kaldırarak biraz hile yaptım…

Aşağıdaki fotoğraf ise Vijzelstraat, Amsterdam’da 29 Haziran 1945 tarihinde yapılan Özgürlük Yürüyüşü’nden.

Bir sonraki fotoğraf da aynı yürüyüşten ve maske takan Yeraltı Basınını gösteriyor. Taşıdıkları bayraklar “De Waarheid” isimli bir Komünist gazeteden.

Aşağıdaki iki fotoğraf da Amsterdam, Reguliersgracht’da çekilmiş. Bu insanlar fabrikada çalışıyordu.

Nazi işgali sırasında, Dam meydanında bulunan SS asker toplama ofisi. Birisinin üst kata çıkıp SS camlarını büyük bir güçle ve zevkle tuzla buz ettiği film görüntüleri halen var.

Son iki fotoğraf 7 Mayıs 1945 Pazartesi gününde Dam Meydanı’nda çekilmiş, Almanların teslim olmasından iki gün sonra. Binlerce Hollandalı kurtarıcıların meydana gelmesini bekliyordu…Daha sonra neden bilinmez Almanlar bir balkona taramalı tüfek yerleştirip kalabalığa ateş etmeye başladı. Böyle bir şeyin neden yapıldığı günümüze kadar açıklığa kavuşmadı ancak sonuç trajikti, tam da barış arifesinde 120 kişi yaralandı ve 22 kişi öldü…
İlk fotoğraf Peek & Cloppenburg’ü gösteriyor, 1945’te de orada olan büyük bir mağaza. Bugün Madame Tussauds da aynı binada bulunuyor. Fotoğrafta 3 İzcilik hareketi üyesini görüyoruz, bu hareket Naziler tarafından yasaklanmıştı. Savaş biter bitmez eski üniformalarını giydiler ve direniş ile Müttefikler’e yardım etmeye başladılar…Canını kurtarmak için kaçanların geride bıraktığı ayakkabılara ve şapkalara dikkat.

Retronaut sitesinde Toronto, Washington, Paris ve Leningrad gibi daha bir çok şehrin hayaletlerini bulmak mümkün.

Send this to a friend