Farklı kültürleri dinamik ve açık fikirli bir yaklaşımla sergilemeyi amaçlayan Göteborg Dünya Kültürleri Müzesi, duvarlarından birini New York’ta yaşayan sanatçı çift Supakitch ve Koralie‘ye teslim etmiş. Amaç belli: farklı kültürlerin iç içe geçmişliğini yansıtmak.

Bir yandan çeşitli kültürler birbirlerini bünyelerine katıp benzeşiyor. Diğer yandan bu süreci en çok yerel, ulusal, etnik ve cinsiyet kökenli farklılıklar şekillendiriyor. Dünya kültürü yalnızca iletişim, karşılıklılık ve karşılıklı bağımlılık üzerine kurulu değildir, her bir bireyin özgüllüğü, somutluğu ve eşsizliği de bu kültürün parçasıdır.

Supakitch ve Koralie‘nin duvar resmi projesi Göteborg Dünya Kültürleri Müzesi‘nde açılan Kimono Fusion sergisine paralel olarak geliştirilmiş. “Geleneksel Japon modası farklı kültürlerden etkilenseydi nasıl olurdu?” sorusu etrafında şekillenen Kimono Fusion, temelde bir Japon modası sergisi. Bu sergi kapsamında geleneksel Japon modası denilince ilk akla gelen giysilerden olan kimono çocukça dokunuşlarla renklendirilerek, yeni bir tarzda yaratılmış. Japonya’nın alt kültürlerini de kapsayan bu sergi, sokak sanatı, vintage esintisi ve Japonya’nın ünlü moda tasarımcılarının çizgilerini içeriyor.

Supakitch ve Koralie tarafından hazırlanan, bir kadın ve bir erkeğin resmedildiği duvar resminde de Kimono Fusion sergisinin oyuncu, renkli ve farklı kültürleri barındıran izlerini görmek mümkün. Erkeğin yüzündeki maske ve kurt adam havası, kadının saç stili, takıları ve renkli tüy aksesuarları, çiftin kimonoya getirdiği özgün yaklaşımın temel unsurları olarak yorumlanabilir. İçiçe geçen abartılı renk kullanımı ile geleneksel Japon modasını alışılagelmiş sadeliğinin ötesine taşıyan çift, sokak sanatını anımsatan çizgileriyle, kimonoya modern ve hatta aşırı modern bir yaklaşım getirmiş.

12 metreye 5 metrelik duvar üzerine yapılan resmin tamamlanması için müzede birkaç gün geçiren çiftin çalışma sürecini, çizgiler ve renklerin tüm detaylarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Send this to a friend