Müzikseverler için yeni bir albüm keşfedip onu baştan sona defalarca dinlemek, albüm kapağını, kapak içerisindeki bilgileri incelemek, şarkı sözlerini buradan takip etmek büyük bir keyiftir. Ya da büyük bir keyifti mi demeliyiz? Müzik dinleme alışkanlığımız kaset ve CD’den MP3’e kaymaya başladığından beri, bir albümü baştan sona dinlemez, albümle birlikte gelen içerikleri incelemez olduk. Ancak bu hızlı tüketim alışkanlığını değiştirmek Bandcamp sayesinde mümkün. Müzisyenlerin direk olarak dinleyicileriyle buluştuğu muhteşem bir müzik sitesi olan Bandcamp, müzikseverlere farklı seçenekler sunarak hızlı tüketim çarklarını yavaşlatmayı amaçlıyor.

Bandcamp’te müzisyenler kendi albümlerine fiyat biçiyor veya fiyatı dinleyicinin inisiyatifine bırakıyor, hatta büyük çoğunluk şarkıların ücretsiz indirilmesine ve Bandcamp üzerinden dinlenmesine müsade ediyor. Ayrıca, albüm kapağı, parça sıralaması ve düzeni ile tekrardan albümleri baştan sonra dinleme keyfi sağlıyor. Bandcamp’te müziklerini paylaşan, dünyanın her köşesinden yerel müzisyenleri keşfetmek veya sevdiğiniz, bildiğiniz grupların müziklerine ulaşmak için yapmanız gereken bir “fan” hesabı açmak ve herhangi bir albümü satın almak. Böylece hem satın aldığınız albümü indirebileceksiniz hem de Bandcamp üzerinden sınırsız dinleme hakkı kazanacaksınız.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Grooveshark‘ın kapanmasının ardından biz de Bandcamp’ten müzik dinlemeye başladık. Albümler indirdik, alınacak albüm listeleri oluşturduk, yeni müzisyenler takip etmeye başladık. Sonuç olarak, Bandamp’in hayatımıza girmesiyle keşfettiğimiz albümlerden bir liste hazırladık. Trip-hop ve elektronika türlerinden hoşlanıyorsanız, albümleri hemen burada dinlemeye başlayabilir veya daha fazlasını keşfetmek için Bandcamp‘i ziyaret edebilirsiniz.

Moderator / The World Within

22 yaşındaki Yunan prodüktör Moderator, Cult Classic Records ile işbirliği yaparak “The World Within” albümünü yayınladı. Defalarca dinleyip tadına doyamadığımız bir albüm. Tanıtım cümlelerinde Sri Chinmoy‘dan alıntı yapıyorlar:

İki dünya: dıştaki ve içteki. Sessizlik içteki dünya. Ses ise dıştaki. Sessizlik tohum ise, ses de bunun meyvesi. Sessizlik sonsuz olan. Ses sonsuzluk kazanan.

Emancipator Atina Konseri

Emancipator’ın 22 Şubat 2014 tarihinde Atina Georgia Theater’da verdiği konserin canlı kaydı. On beş parçadan oluşan nefis bir konser.

Esseks – Drops EP

Esseks, namıdiğer Sam Eckstein, sekiz yıldır çeşitli müzik türlerinde üretim yapıyor. Müzisyenin son üretimlerinden, elektronik ağırlıklı Drops EP yeni keşiflerimizden.

Thom Yorke / Tomorrow’s Modern Boxes

Plak şirketlerinin ve müzik dinleme sitelerinin tekelleşmesine her zaman karşı olan ve alternatif kanalları destekleyen Thom Yorke son albümünü Bandcamp’te de yayınladı. Büyüksün Thom!

Nosaj Thing / Home

Nosaj Thing diyince akan sular durur. Kendileri en güzel albümlerinden birini Bandcamp’te yayınlamış. Daito Manabe’nin eşsiz dans gösterisinde kullandığı parça Eclipse/Blue, albümün ikinci parçası.

Juche

Ufacık tefecik elektronik seslerle bezenmiş, içine girmeyi başardığınızda çok keyif alacağınız bir albüm.

Maps and Diagrams / Ariel

Sayılarla oynamayı seven grup Maps and Diagrams’dan deneysel bir albüm.

Barış Demirel – Barıştık mı / T.E.A.R.

Bandcamp’te Türkiye’den de birçok müzisyen yer alıyor. Türkiye’de alternatif müziğin temsilcilerinden Barış Demirel Anadolu’nun tınılarını Bandcamp dinleyicileriyle paylaşıyor.

Change of Plans / Music Minus One

Türkiye’den Bandcamp diyince Change of Plans‘i es geçmek olmaz. 2012 yılında yayınlanan son albümleri Music Minus One’ı bu siteden dinleyebilirsiniz.

Send this to a friend