BHUTAN BALONLARI: SON HİMALAYA KRALLIĞININ MUTLULUK PORTRESİ

Bhutan, resmi idaresinde Gayri Safi Milli Hasıla’yı değil, mutluluğu temel alan, küçük ama sıradışı bir Himalaya krallığı. Kendine özgü hikâye anlatma biçimiyle ünlü Jonathan Harris‘in 2007 yılında gerçekleştirdiği Bhutan için Balonlar projesi, oradaki mutluluğun portesini çekme çabalarından oluşuyor.

Harris bu proje için farklı yaşlardan, mesleklerden, farklı eğitim düzeylerine ve toplumsal statülere sahip 117 insanla görüşerek onlara mutlulukla ilgili beş soru sormuş: Sizi ne mutlu eder?; En mutlu hatıranız nedir?; En sevdiğiniz şaka nedir?; Mutluluk düzeyiniz için 1’den 10’a kadar bir sayı seçebilir misiniz?; Tek bir dilek hakkınız olsa ne dilerdiniz?

Mutlulukları için seçtikleri rakam kadar balon vererek onları fotoğraflamış, dileklerini en sevdikleri renkteki balonlara yazmış ve bir de komik pozlar vermelerini istemiş. Bu balonları daha sonra dileklerin kabul edilmesi için edilen dualar eşliğinde Duchala geçidine, Budist dua bayraklarının arasına asmışlar.

Rinzin Lhamo manastırda yaşayan bir rahibe, dileği Tibet’e hacca gitmek; gelecek planları arasında mağarada inzivaya çekilmek var.

“Arabası olan birisiyle evlenmek”

“Orduya katılmak”

“Erkek doğmuş olmak”

-

Balina Avı için çektiği 3.214 fotoğraftan oluşan mozaik.

Jonathan Harris, TED konuşmasında, belki de hikâye kavramının kendisini değiştirecek anlatı yönteminden bahsediyor. Örneğin, Balina Avı (The Whale Hunt) projesinde, Alaska’ya giderek 9 gün Eskimolarla yaşamış ve onların yıllık balina avına eşlik etmiş. Aynı zamanda bilgisayar programcısı olan Harris, bu proje için 5 dakikada bir fotoğraf çekmiş ve daha heyecanlı anlarda ise dakikada 37 fotoğrafa kadar çekimlerini artırmış. Ayrıca zaman, mekân, kişiler gibi klasik hikâye öğelerinin her birini ayrı bir parametre olarak girerek, dokuz günlük maceranın heyecan düzeyi ile birlikte hepsini birer seçim olarak sunmuş. Projenin sayfasından, belirli bir kişi, belirli bir saat ve heyecan düzeyi seçerek herkese kendi hikâyesini seçme imkânı tanımış.

Bhutan için Balonlar projesinde de kişilerin her birini, sevdikleri renklere, mutluluk düzeylerine veya demografik bilgilerine göre keşfetmek mümkün. Harris’in görüştüğü kişilerin hikâyesini tüm ayrıntılarıyla internet sayfasından keşfedebilirsiniz.

Send this to a friend