Altı yıl önce kurulan Blogothèque, konser çıkışında yakaladıkları müzisyenlerden parçalarını sokakta, akustik olarak söylemelerini rica ederek başlamış “Paket Konser” işine (Take Away Show). Şu anda ise hafta sonu Michael Stipe ile buluşacak kadar ünlendiler ve yıllar içinde kayda değer bir arşiv oluşturdular. Aralarında R.E.M., Bon Iver, Mùm, Kings of Convenience, Bloc Party, The Antlers, Aloe Blacc ve Vampire Weekend gibi birçok tanınmış grup ve müzisyenin bulunduğu bu performans kayıtları sayesinde, hem şehir şehir dolaşıyor, hem de sahne ışıklarının dışında, müzisyenlerin en doğal hallerine şahit oluyoruz.

İşleri başta kolay olmamış elbette. Bloc Party’i çalmaya ikna etmek için yarım saat dil dökmüşler:

Zamanla müzisyenlerle başka mekânlarda da kayıt yapmaya başlamışlar. Tallest Man On Earth videosu, beni siteden haberdar eden arkadaşımla en sevdiğimiz videolardan. Mekân da bir başka güzel:

The Lumineers, San Francisco sokaklarında keyifli bir kalabalıkla birlikte Ho Hey ve Big Parade şarkılarını söylüyor:

Bon Iver ile Paris’te yüksek dozda özendirici bir ev partisi:

 İzlandalı grup Mùm, Paris’teki bir parkta 2009 yılında çıkardıkları son albümlerinden bir parça çalıyor:

Aşağıdaki şarkı R.E.M’in son albümünde yer veremediği “On the Fly”. Bu şarkıya dair sadece aşağıda gördüğünüz kayıt var. Michael Stipe’ın Atina’daki evinin bahçesinde bulunan küçük evlerden birinde kaydedilmiş. Diğer R.E.M. parçaları ve kayıtların hikâyesi için buradan.

Sitede ayrıca karavan konserleri ve cep konserleri serileri de var. En yukarıdaki Kings of Convenience cep konseri de favorilerimizden, insanlar nasıl da uslu uslu gelip oturuyor. Aşağıdaysa arabadan seslenen The Walkmen’i dinleyebilirsiniz:

Vampire Weekend grubuysa Paris sokaklarında en bilinen şarkılarından biri olan The Kids Don’t Stand a Chance‘i akustik olarak söyledikten sonra, sokaklarda dolaşarak “Oxford virgülü kimin umrunda?”şarkısını söylemeye başlıyor:

Sitenin orijinali Fransızca, ancak İngilizce versiyonu da var. Videolarla birlikte kayıtlar sırasında kendilerinin ve müzisyenlerin neler yaşadığını da anlatıyorlar. Tüm kayıtların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Send this to a friend