Daktilo ile yazı yazmaya duyulan melankolik özlem bir yana, günümüzde daktilo bir tür resim çizme aracı olarak kullanılmaya devam ediliyor. İlk kez 1940’larda keşfedilen daktilo sanatı, farklı yazı karakterlerinin kağıt üzerinde bıraktıkları desenler ile yapılan bir resim türü. Günümüz dijital sanatının ilk örneklerinden diyebiliriz belki de. Bilgisayar teknolojisi ile birlikte epey bir yara almış olsa da, bugün bu sanatı ısrarla sürdürenler hâlâ bulunuyor. Londralı sanatçı Keira Rathbone da onlardan biri.

daktilo-sanati-1Bit pazarından ilk daktilosunu satın aldığında Keira Rathbone’un asıl amacı da yazı yazmakmış. Ancak kısa bir zaman sonra hiçbir şey yazamadığını fark etmiş. Daktilo sanatı ile tanışması da bu döneme denk geliyor. Yaptığı ilk denemeler umut verici olunca daktilo sanatı çalışmalarını daha ileriye taşımaya, geliştirmeye karar vermiş ve daktilo onun için artık bir resim çizme aracı haline gelmiş.

Obama’nın portre çalışması kitap kapağı olarak değerlendirildi.

Kraliçe Elizabeth

Küçük parçaların birleşmesinden oluştuğu için, daktilo ile yapılan resimlere belli bir mesafeden bakmak gerekiyor. Keira Rathbone‘un resimlerinde bazen tanınmış simalar görülüyor, bazen de akıl almaz detaylar. Farklı yüzyıllara ait otuzdan fazla daktilodan oluşan bir koleksiyona sahip olan sanatçı, her daktilonun ona farklı şekiller sunduğunu söylüyor. Bu sebeple dünyanın her yerinden daktilo satın alarak koleksiyonunu genişletmeye özellikle özen gösteriyor. Koleksiyonuna katılan son daktilo 1940’lardan kalma bir Rus daktilosu.

Tamamen farklı bir alet takımı gibi benim için. Farklı bir palet gibi… Kiril alfabesinde, resmin bütününde farklı etkiler yaratabilecek birçok farklı işaret var. Beni heyecanlandıran da bu.

Daktilo sanatı tutkusunun peşinde dünyanın farklı yerlerine seyahat etmeyi ve katıldığı etkinliklerde sanatını icra etmeyi seven Keira Rathbone‘un çalışması için ihtiyacı olan tek şey keyifli bir ortam ve bir daktilo.

Keira Rathbone‘un daktilo ile resim sanatı üzerine düşüncelerini ve resim çalışmalarındaki yaratıcı sürecin detaylarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Send this to a friend