Diana Lange müzik, fotoğraf, video, kitap ne bulursa görselleştiren, hem de her seferinde ayrı bir üslup veya araç kullanabilen bir grafik tasarımcı. İllüstrasyonlar, veri görselleştirmeler, fotoğraflar, çizimler ve kolajlarla dolu, her köşesi ilham verici olan portföyünde gezerken, çok farklı tarzlarda yakaladığı tatlara hayran olmamak mümkün değil. Aşağıdakiler Flickr’da fotoğraf arayan ve daha sonra renk verisine dayanarak fotoğrafları gördüğünüz bloklara dönüştüren bir Processing uygulaması ile yaratılmış.

Lange görselleştirmelerini genelde Processing ve bu program için yazılmış çeşitli yazılım kütüphaneleri kullanarak tasarlıyor. Müzik görselleştirmelerinde FFT (Fast Fourier Transform) analizi kullanıyor yani parçaların frekans içeriğini görsel öğelere atıyor. Bununla birlikte, ritim algılayan kodlar ile şarkıların ritmik yapısını görsellere yansıtabiliyor. Sigur Rós’un Glósóli isimli parçasına yaptığı iki ayrı görselleştirmeyi aşağıda izleyebilirsiniz.

Üzerinde çalışmaya devam ettiği işler arasında CocoRosie’nin Sunshines parçasına yaptığı görselleştirme de yer alıyor.

Sesin görsel dünyaya aktarıldığı çalışmalarının yanı sıra Lange’in metin görselleştirmeleri de çok etkileyici. Şiirlerden, yazılardan renkli yeni şekiller üreterek görseller yaratan Lange bu çalışmalarını lisans tezi dahilinde gerçekleştirmiş. Aşağıdaki görselleştirme İsviçreli şair ve tarihsel romancı Conrad Ferdinand Meyer’ın 1882 tarihli Die füße im Feuer metni kullanılarak yaratılmış.

06_306_6

'Die Braut von Korinth' Plakatdetail

die_braut_motiv

Speed Painting – Old Photo isimli çalışmasında ise fotoğraftaki nesnelerin kenarlarını algılayan (edge detection) ve fotoğrafın rasgele bölgelerini belirginleştiren yazılım kütüphaneleri kullanmış.

Aşağıdakiler ise Code of Nature serisinden

Yine Code of Nature serisinden, Ay/Evren

nature-of-code-2

Son olarak bunlar da Designed by the Code serisinden…

Send this to a friend