Eğer algı kapıları temizlenseydi, her şey insana, olduğu gibi görünürdü; sonsuz.
– William Blake, “The Marriage of Heaven and Hell”

Psychedelic’in ne anlama geldiğine zaten daha önce değinmiştik. Özellikle 60’ların müzik sahnesinde odak rollerden birini üstlenen kavram, pop’tan soul’a pek çok farklı türde de etkisini göstermiş, halüsinatif deneyimlerin başı çektiği esin kaynaklarıyla da zihni günlük yaşamın kuralcılığı ve tekdüzeliğinden azat etmeyi kendine görev bilmişti.

Biz de hazırladığımız ve The Doors, Love, The Zombies, Synanthesia, Cream, Pink Floyd, Joy Division, Jefferson Airplane, Crimson King, Peter, Paul & Mary, The Atlantics, David Bowie ve The Pentangle şarkılarından oluşan, folk ve rock ağırlıklı psychedelic dinleme listesiyle sizleri çevrelendiğiniz algı kapılarının ötesine geçmeye davet ediyoruz. Öyleyse yolculuk başlasın!

1. The Crystal Ship, The Doors
2. The Red Telephone, Love
3. Changes, The Zombies
4. Trafalgar Square, Synanthesia
5. White Room, Cream
6. High Hopes, Pink Floyd
7. Atmosphere, Joy Division
8. White Rabbit, Jefferson Airplane
9. In The Court Of The Crimson King, King Crimson
10. Puff, the Magic Dragon, Peter, Paul & Mary
11. I Put A Spell On You, The Atlantics
12. Space Oddity, David Bowie
13. Light Flight, The Pentangle
14. I Am the Walrus, The Beatles

8Tracks Türkiye’de kısıtlandığından listeyi Spotify‘a da taşıdık, ne var ki Spotify’da aradığımız tüm şarkıları bulamıyoruz. King Crimson hariç, listeyi aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Ayrıca, bilimin, zihinde oyunlar oynayan ilaçlarla (psychedelics) işbirliği yaptığı yıllara uzanan Science vs. Delirium illüstrasyon serisine göz atabilir, psychedelic bir film deneyimi için de A Field in England‘ı izleyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Marcel Duchamp and the Rotary Glass Plates, Man Ray

Send this to a friend