KADINLARIN TEKİNSİZ DÜNYALARI

Elif Yemenici fotoğraflarını önce zihninde hazırlıyor ve aslında bunun çok yalın bir sebebi var; çalışmalarının bir derdinin olması. Hazırlık aşamasında, aklındaki konuyu en doğru şekilde ifade edebilmenin yollarını arıyor. Bu arayış dönemi de fotoğrafın çekilmesiyle birlikte sona ermiyor; çekilen fotoğrafın üzerine yapılan dijital çizimlerle fotoğraf ve resmi bir araya getiriyor. Fotoğraflarını hazırlık aşamasından itibaren belli bir temanın etrafında kurgulayan Yemenici’nin son dönem fotoğraf çalışmaları da kadınların tekinsiz dünyalarını konu alıyor.

EY-8

Yaşadığı kimlik erozyonuna çaresizce seyirci kaldığı izlenimi verirken “kadın”ın gözlerindeki tekinsizliğin ardında otoritenin kendi gerçekliğini kuracağını görmek hiç de zor değil.. Pasifize edilmiş bir ömrün paralelinde, ataerkil toplumun kendisine biçtiği “bekleme” rolüne ve dayatılarına karşı uyutulmaya çalışılırken, uyku mahmurluğu rengi bir uyanış ile sarsılma vaktidir belki de…

Fotoğraf bizim ötekine karşı duyduğumuz sorumluluğun dilidir, unutulmamak istenilen bir anın belgesidir. Geçip giden hayatı bir enstantane süresi için dondurarak, ölümlülüğe karşı koyma çabasına olanak veren bir teknik ve bunun ürünleridir. Ama aslında Roland Barthes’ın yorumuyla ölüm olsa da yaşamın kendisidir. Benim fotoğraflarım ise hayallerimin tab edilmiş halleridir diyebilirim.

EY-7

Fotoğrafın yanı sıra resim ve kısa film çalışmaları da bulunan ve çalışamalarını halen Eskişehir’de sürdüren Elif Yemenici‘nin resim ve fotoğraf çalışmalarına sanatçının deviantART sayfasından göz atabilirsiniz.

Fotoğraflar sanatçının izniyle kullanılmıştır.

Send this to a friend