Daha önce infografik tasarım atölyesine yer verdiğimiz disiplinlerarası üretim platformu Şehrine Ses Ver, bu sefer de mahalle halkının nabzını tutmayı amaçlayan etkileşimli bir pano hazırlamış. Düşle Beşiktaş Gençlik Festivali‘nin bir parçası olan bu projede, “Düşlerinle gel, şehrine ses ver” diyerek Demokrasi Meydanı’na çağırdıkları Beşiktaş halkını renkli bir anket çalışmasına dahil etmişler. Üç günlük festivalin ardından, yediden yetmişe herkesin özenli katılımıyla, anket kendiliğinden bir infografiğe dönüşüvermiş.

Etkileşimli panoda her yaş grubunun bir rengi var. Gençler mavi, çocuklar kırmızı, yaşlılar mor-lacivert. Katılımcılar, denk düştükleri yaş grubunu için belirlenen renkteki yumağı alıp soruları sol baştan cevaplamaya başlıyorlar. İpleri verdikleri cevaplara ayrılmış noktalardan geçirerek anketi tamamlıyorlar.

Ankette ulaşım, yeşil alanlar, kültür ve sanat aktiviteleri, yeme-içme ve alışveriş yerleri hakkında sorular yer alıyor. Şehrine Ses Ver ekibi her gün panoya sarılan ipleri tek tek sayarak anket sonuçlarını kayıtlara geçirmiş. Beşiktaş halkının büyük ilgi gösterdiği ve sahiplendiği etkileşimli pano, 16-19 Mayıs arasında gerçekleşen festivalin ardından, Demokrasi Meydanı’nın bir parçası olarak yoluna devam edecekmiş.

Festival bittikten sonra, panomuz taşınmak üzere konacağı araca sığmadı, sığamadı, sığmak istemedi. ‘Düşlerinle Gel’ panomuz meydanda kendi yaşamını kurdu ve devam ettiriyor. Bundan sonra, yerel yöneticilerin de ilgisi olursa, sırada ekibimizce yapılacak olan analiz çalışmaları var.

Etkinlikte emeği geçenler

Pano kurgusu ve tasarımı: Merve Akdağ Öner, Sevcan Alkan, Yasemin Altunbulak
Grafik tasarım: Sevcan Alkan
Sonuç yazısı ve kayıtlar: Ayşe Taşpınar, Merve A. Öner
Çalışmaya katkıda bulunanlar: Yeşim Us, F. Yaren Akyürek, Didem Toy, Tuğba Ünal, Ertunç Öner, Sosyal Kuluçka Merkezi

Şehrine Ses Ver üretim platformu ile iletişime gerçmek için info@sehrinesesver.com adresini kullanabilirsiniz. Bu güzel fotoğrafları bizlerle paylaştıkları için Şehrine Ses Ver ekibine teşekkür ederiz.

Send this to a friend