Feminist-iz’i yaparken hareket noktamız, ana akım medyaya değil, alternatif medyaya kadın odaklı eğilmek ve kadın medyası adına yapılan çalışmaları akademik bir bakışla ele almak oldu. – Amargi, Güz 2014

Bir kadın medyası belgeseli olan Feminist-iz, Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Barış Çoban danışmanlığında, yüksek lisans öğrencileri Rüya Süslü Ergüney, Zeynep Şahin Tutuk ve Burçin Sargın Can tarafından bir ödev projesi olarak hazırlandı.

Belgeselin çıkış noktasında, yüksek lisans dersinde medya analizi konusunu seçen üç kadının, kadın medyasına dair bir iş üretme arzusu bulunuyor. Bu amaçla feminist medyanın belgeselini çekmeye karar veriyorlar ve ana akım medyadaki kadın söylemleri yerine, alternatif medyayı kadın odaklı inceleyen akademik bir çalışma ortaya çıkarıyorlar. Uçan Süpürge, Film Mor, Amargi Dergi, Ayaizi Yayınevi, Jinha, Mor Çatı ve Bianet gibi feminist kuruluşlar, STKlar ve medya kaynaklarından kadınlarla yapılan görüşmelerle Feminist-iz belgeseli, izleyiciye, alternatif kadın medyasına dair toplu bir bakış sunuyor.

amargi

Bütün derleme çalışmaları için geçerli olan “Biz neden yokuz?” sorusuyla da sıklıkla karşılaştığını belirten ekip üyeleri, bunun sebebini bir ödev projesi olan belgeselin teslim tarihiyle yapılmak istenilen görüşmelerin tarihlerinin birbirinin uymaması olarak açıklıyor. Çalışmaya devam etmek istediklerini ve diğer kurum ve bireyleri de içeren ikinci bir belgesel çalışması yapmayı planladıklarını da sözlerine ekliyorlar.

Ekip üyelerinden Rüya Süslü ve Burçin Sargın Can ile yapılan röportajı Amargi, Güz 2014 sayısında okuyabilirsiniz.

Send this to a friend