Bu sergide, geç saatlerde korkuyla dolaştığımız ya da çıkamadığımız sokakları, bazen yürümekte zorlandığımız kaldırımları, yakamızda iğnelerle bindiğimiz otobüsleri, bazen içinde olmadığımız, olamadığımız İstanbul var. Ama aynı zamanda düşlediğimiz İstanbul var… Sokakların tek bir cinse ait olmadığını ya da erkeklerin de bebek bezi değiştirebileceğini gösteren tabelalar… Arzu Okay Açık Hava Sineması’na giden yollar… Meydanlara firar etmiş ev eşyaları…

Otuzu aşkın kadın, Aralık 2009’da Filmmor çatısı altında bir araya geldi. Amaçları, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, kadınların yaşadığı şehir hayatına dikkatleri çekmekti. Konu komşuya aldırmadan, pazarın ötesindeki sokakları keşfetmek, sahillere inmek; sinema, köprü ve meydanlarda kadınlarla buluşmayı istediler. Bu amaçla kadınların içinde bulunduğu ev işi, şehir hengâmesi ve hayat gailesi konularını irdeleyen fotoğraflar, filmler ve tasarımlardan oluşan bir sergi hazırlandı: İstanbul’a Çıkalım. Sergi, Eylül-Kasım 2010 tarihleri arasında İstanbul’un farklı semtlerinde sergilendi.

Ayşe Bali’nin yönetmenliğinde Ece Çetin, Feyza Çanaklı, Lale Bakırezer ve Öznur Söylem’in yer aldığı tasarım grubu, yeni şehir işaretleri, sokak tabelaları ve ev-sokak eşyalarında cinsiyet eşitliği gözeten tasarımlar hazırlamış:

Ev İçine Hapsolmayalım. Haydi! İstanbul’a Çıkalım…


Günün her saati, dilediğimizce İstanbul’a çıkabileceğimiz bir gelecek düşüyle…

Sergide iki adet de film bulunuyor. Üç Etek, kadınların şehir yaşantısının görünmeyen kodlarını irdeleyen bir üçleme: Erguvan, Lila ve Mor isimli filmlerden oluşuyor. İç Etek ise serginin hazırlık sürecini anlatan bir belgesel.

Üç Etek: Erguvan, Lila, Mor filmlerinden oluşan, İstanbul’a çıkmak için uyulması gereken “kılık-kıyafet” ve “etek boyu” kaidelerinin dünü, bugünü ve geleceğine dair bir üçleme…

İç Etek: Evin işi, şehrin hengâmesi, hayat gailesi içinde bir araya gelen kadınların İstanbul’a Çıkalım sergisinin, fotoğrafları, tasarımları, filmlerini nasıl ürettiğine dair bir belgesel…

2003 yılında kurulan ve sadece kadınların katılımına açık olan Filmmor Kadın Kooperatifi kadınlarla birlikte kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek ve eylemek için var!

Filmmor Kadın Kooperatifi hakkında daha fazla bilgiye internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan filmleri Filmmor YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Send this to a friend