GENÇ KUBRICK’İN GÖZÜNDEN NEW YORK METROSU

Stanley ünlü yönetmen Kubrick olmadan önce, 17 yaşındayken Look dergisinde fotoğrafçı olarak çalışmış. 1946 yılında başladığı fotoğraf kariyeri boyunca yaklaşık on beş bin fotoğraf çeken genç Kubrick’in, New York metrosunda çektiği birbirinden ilginç, aslında bir o kadar da tanıdık kareler, Museum of the City of New York tarafından özenle arşivlenerek saklanmış. Metroda uyuyakalanlara, flörtleşenlere, sıkılanlara, başkasının gazetesini göz ucuyla okuyanlara; New Yorkluların 1940’lı yılların ikinci yarısındaki hayatlarına, metroda onları yakalayan müstakbel yönetmenin gözünden bakıyoruz.

Hikâye olabilecek fikirler geliştirin, dışarı çıkın ve onları çekin, daha sonra da dergilere gönderin. Ben şanslıydım çünkü bu yolu erken öğrendim. – Stanley Kubrick

subway-street-photography-love-new-york-stanley-kubrick-11

Eski fotoğraflara bakmaya doyamayanlar Vivian Maier: Çağına ışık tutan dadı‘ya, Amsterdam’ın Hayaletleri‘ne, Dior Kadınları Sovyetler’de yazılarına devam edebilir. Kubrick’in gece kulüplerinde, spor müsabakalarında, sokaklarda çektiği fotoğrafları merak edenlerse buraya.

Send this to a friend