Google geçtiğimiz hafta müzikseverler için hazırladığı yeni bir hizmeti kullanıma açtı: Müzik Zaman Çizelgesi. Google araştırma ekibi tarafından hazırlanan etkileşimli zaman çizelgesi, Google Play kullanıcılarının arşivlerinde bulunan şarkı ve albümleri analiz ederek müzik türlerinin zaman içindeki popülerlik düzeylerini gösteriyor. Her bir şerit (renk) bir müzik türüne denk geliyor ve şeridin kalınlığı o müzik türünün popülerliğini gösteriyor. Zaman çizelgesinin üzerindeki yazılara tıklayarak detaylara inebiliyorsunuz. Bu şekilde müzik tarihinde keyifli bir zaman yolculuğuna çıkmak mümkün oluyor.

Klasik müzik çalışma dışında tutulmuş ama caz, rock ve pop gibi ana müzik akımları grafikte detaylı bir şekilde yer alıyor. 1950’den başlayıp günümüze kadar uzanan çizelgede, hangi türlerin hangi zaman aralıklarında popüler olduğunu görebiliyorsunuz. Ana akım türlerin yanı sıra country, folk, metal, hip-hop, world music ve reggae/ska gibi belli bir zamanda patlama yaşayan ve zaman içinde popülerliğini yitiren birçok müzik türü de çizelgede yer alıyor. Ayrıca, siz zaman çizelgesi içinde dolanırken incelmeye aldığınız müzik türüne ait en popüler albümler de ekranın alt kısmında gösteriliyor. Çizelgede yer alan tüm albümler Google Play üzerinden dinlenebiliyor ama Google Play ülkemizde henüz hizmet vermediği için bu seçeneği şu an kullanamıyoruz.

music-timeline-albumler

Görselleştirmeye en üst seviyeden baktığınızda 50’lerde cazın en popüler tür olduğunu görüyoruz. 50’lerin sonunda folk ve country gibi türlerde bir hareketlenme yaşanıyor. Müzik piyasasının çeşitlenmeye başlaması ile 60’ların başından itibaren günümüze kadar en büyük kanalları oluşturan pop ve rock müzikte bir patlama yaşanıyor. 1960-80 arasında rock, pop, folk, r&b ve country türleri toplamda müzik piyasasının neredeyse %80’ini oluşturuyor. 70’lerin sonunda türeyen alternatif/indie ve iyiden iyiye popülerleşen hip-hop ve metal akımları, müzik sahnesinin önemli oyuncuları haline geliyor.

Tüm müzik türlerinde en az 3 kademe, popüler türlerde ise 5-6 kademe detaya inmek mümkün. Örneğin rock müzik şeridine tıkladığınızda, 60 yıllık rock müziğinin klasik rock, altmışlar, yetmişler, seksenler ve progressive gibi alt türlere ayrıldığını; 80’lerden sonra ise rock müziğinin popülerliğinde bir azalma olduğunu görebiliyorsunuz. Tekrar rock’a tıkladığınızda bir kademe daha derine iniyorsunuz ve Bob Dylan, Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin gibi babaların açtığı yoldan devam eden Red Hot Chili Peppers, Pearl Jam, Foo Fighters, Linkin Park, Muse gibi grupları görebiliyorsunuz. Bir kademe daha derine inmek için Red Hot Chili Peppers’a tıkladığınızda grubun 80’lerden günümüze uzanan müzik kariyerini oluşturan albümlere ve grup hakkında detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde rock müziğinin diğer alt türleri içinde ilerlerseniz Jimi Hendrix, Doors, Jetro Tull, Genesis, Dream Theater, King Crimson, Lou Reed, The Stooges, David Bowie, Bee Gees, The Mars Volta, Guns N’ Roses, Incubus, Dire Straits, The White Stripes, The Killers ve çok daha fazlası ile karşılaşmanız mümkün.

80’lerde yükselişe geçen alternatif/indie türünün bizim üzerimizde etkisi başkadır. Red Hot Chili Peppers’ın öncülerinden bir olduğu bu tür, 90’ların başında büyük bir patlama yaşıyor. Bu türün altında listelenen gruplar arasında Alice in Chains, U2, REM, Rage Against The Machine, Soundgarden, Bush, Green Day, Pearl Jam, Nirvana, Smashing Pumpkins ve Radiohead göze çarpıyor.

Send this to a friend