Rus fotoğrafçı Alexey Kljatov, el yapımı düzeneğiyle çektiği makro fotoğraf serisiyle, kar kristallerinin zarif karmaşık yapılarını açığa çıkarıyor. Buluttan düşerken içinde geliştiği mikro çevre son derece dinamik olduğundan, kar taneleri çok çeşitli biçimler alabiliyor. Genellikle altıgen olan kar kristalleri, uluslararası sınıflandırmada levha, yıldız, sütun, iğne, dallanmış, başlıklı sütun ve düzensiz kristal biçimli olmak üzere başlıca yedi türe ayrılıyor. Kljatov’un 2012’den bu yana çektiği yüzlerce fotoğraf, her türden kar tanesinin hayranlık uyandırıcı detaylarını inceleme şansı sağlıyor.

Klijatov bu etkileyici makro seriyi kompakt Canon makinesine ters bağladığı Helios 44M-5 lens ile çekmiş. Siyah bir yün örtüyü fon olarak kullanarak, aşağıda gördüğünüz düzeneği oluşturmuş ve mücevher gibi parlayacak kar tanelerini sabırla beklemiş. Odaklandığı her bir kar tanesinin 8 ila 16 fotoğrafını çektikten sonra, saatler süren çabalarla en iyi detayları bir araya getirerek fotoğraflara son halini vermiş. Elde ettiği yalın, zarif ve incelikli kar tanelerinin gerçekliğinden şüphe duyanlar için de ayrı bir yazısında fotoğrafların ham halini paylaşıyor.

Klijatov’un makro kar taneleri albümlerini ve HDR, makro ve ışıkla boyama teknikleriyle ürettiği diğer serilerini incelemek için Flickr hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Send this to a friend