Bahariye Caddesi, Süreyya Operası, Rexx Sineması ve daha birçok varlığı ile Kadıköy’ün kültür sanat potansiyeli nedir? Unesco Dünya Mirası listesinin evrensel nitelik kriterlerini karşılayan Haydarpaşa Garı’nı kimler yaptı, kimler kullandı ve bundan sonra gara ne olacak? Kadıköy’ün akciğeri Göztepe Parkı’nın müdavimleri kimler? Parkta ne tür ağaçlar var? Kadıköy’ün semt pazarları hangi günler, nerede kuruluyor? Nasıl gidebiliriz?

Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, tüm cevapları ve hatta daha fazlasını Şehrine Ses Ver tasarım atölyesinde hazırlanan infografiklerde bulabilirsiniz. Yaşadığımız şehirleri daha yakından tanımamızı sağlamak, kültürel ve toplumsal değerlerimizi hatırlatmak, şehre yaşam katan öğelerin nicelik ve niteliklerini gözlemlemek amacıyla yola çıkan Şehrine Ses Ver projesinin ilk ürünleri Kadıköy için hazırlanmış. Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirilen atölye çalışmalarının ardından ortaya çıkan beş infografik, 25 Ekim – 9 Kasım arasında Tasarım Atölyesi Kadıköy’de sergilenmiş. Bu güzel ve anlamlı projeye emek ve destek verenler arasında infografik.com.tr, tasarimyarismalari.com, Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi yer alıyor.

Şehrine Ses Ver projesinin Kadıköy infografiklerini aşağıda bulacaksınız. İnfografiklerin üzerine tıkladığınızda, yeni sekmede açılacak zoom.it aracılığıyla yüksek çözünürlüklü hallerini inceleyebilirsiniz.

Son Durak Haydarpaşa

Haydarpaşa Garı’nın tarihi, yapımında kullanılan malzemeler, mimarları, yolcu ve yük kapasitesi ve garda çekilen film, dizi ve kliplerin toplam gelirleri gibi bilgiler içeren infografik ek olarak bir de çağrıda bulunuyor: Dünya Mirası listesi kriterlerini karşılayan bu eşsiz kültürel varlığımızı koruma altına alalım.

logolar_layout

 İnfografiği hazırlayan grup hazırlık aşamasında nasıl bir yol izlediklerini şu şekilde aktarıyor:

Konuya yaklaşımımız toplantılarla daha da iyi şekillendi. Konumuz belirginleşti ve veri toplamaya başladık, onları süzdük. İçerikte ne kullanacağımızı belirledik. Sonra beyin fırtınası yaparak bu bilgileri ne tarzda, nasıl sunabileceğimizi düşündük. Şehrine Ses Ver ekibi ile de konuşarak melez bir infografik çalışması yapmaya doğru yol aldık. Sefa, katılımcı demografilerinden ilk hafta yapılan yuvarlak masa toplantısından yola çıkarak bir infografik tasarladı. Çalışmamızda, Haydarpaşa ile ilgili basit eskizlerden detaylı taramalara girdik. İzometrik bir alan çalışması yaptık, iş bölümü ile metaforlar çıkararak piktogramları, renkleri, nesneleri belirledik yazı ailesi setini seçtik ve çalışmaya başladık. İşin dijital alandaki ayağında oldukça emek sarfettik. Veri seçiminde ve kullanımında zorluk çeksek de infografiğimizde güzel bir grafik dil ile verileri kullanmaya özen gösterdik.

Alper Hatinoğlu – Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı – Öğrenci
Gökhan Karakoç – Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı – Mezun
Sefa Feyzioğlu – Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı – Mezun

Gel Vatandaş Gel Pazara Gel

Üretici ile tüketicinin buluştuğu, taptaze ürünlerin satıldığı semt pazarları, toplumdan her kesimin ilgisini çekmeyi başarır aslında, ama AVM’lerle donatılmış, koşturmacalı şehir yaşantımızdan kaynaklanıyor olsa gerek, günümüzde biraz geri planda kalıyorlar. Gel Vatandaş Gel Pazara Gel başlıklı infografik Kadıköy’deki semt pazarları hakkındaki bilgileri eğlenceli bir şekilde sunarak, semt pazarı kültürünü öne çıkarmayı amaçlıyor.

tezgah_baskıya_2 copy

Tasarım grubu semt pazarlarını konu olarak neden seçtiklerini şu şekilde açıklıyor:

Toplumsal kimliğimizin bir parçası olan pazarların geleceği, tüketicinin tercihi ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle tüketicinin semt pazarlarının sağladığı fayda ve avantajları hatırlaması, yaşadığı çevredeki pazarları tanıması ve pazarlara erişebilmesi önemlidir. Bütün bu noktaları göz önüne alarak, sürecin ilk aşamasında çalışmamızı; pazarların fayda ve avantajları, Kadıköy genelindeki pazarların bilinen ve bilinmeyen yönleri ile tanıtılması ve pazarlara ulaşım başlıkları üzerine inşa etmeye ve infografik tasarımımızı akış diyagramı şeklinde hazırlamaya karar verdik.

Ayça Bayrak: Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yuksek lisans 2. sınıf
Ayşe Ece Eyisoy: 23, Marmara Üniversitesi, Franızca Kamu Yönetimi, mezun
Ceyda Pektaş, 22, İstanbul Bilgi Üniversitesi, 3. sınıf Mimarlık

Göztepe Parkı

Bir başka infografik ise şehir gürültüsünden bunalıp kendini parka atmak isteyenlerin gözde mekânı olan Göztepe 60. Yıl Parkı konu ediniyor.  Parkın yeşil dokusuna, araç gereçlerine, oyun alanlarına ve geçmişine dair ilginç bilgiler sunuyor.

Goztepe_Parki[accordion]

Büşra Cantürk – Beykent Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi
Ezgi Gül – İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 3.Sınıf Öğrencisi
Mustafa Güney – Beykent Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü Mezun

Herkes’in Kadıköy’ü

Bu infografikte ise Kadıköy’de oturan veya yolu buradan geçen altı temsili karakterle Kadıköy’ün sık kullanılan günlük güzergâhlarını geziyoruz: Elif (17, Moda), Maria (60, Almanya), Agop (62, Yel Değirmeni), Handan Hanım (37, Moda), Tolga (27, Kartal) ve Kerem (25, Mecidiyeköy). Vapur, tramvay, metrobüs gibi ulaşım araçları, Süreyya Operası ve Rexx gibi kültürel mekânlar hakkında bilgi ediniyor, Kadıköy’ün ünlü sokaklarından geçiyoruz.

Nokta

 

Tasarım grubu yarattıkları karakterler ve rota seçimi hakkında şunları söylüyor:

Kamusal alanlar üzerinde yogunlaşarak Kadıköy’ün odak noktalarını belirledik. Bu odak ve buluşma noktalarını demografik olarak grupladık ve stereotiplerimizi oluşturmaya basladik. Altı stereotipin, Kadiköy merkezdeki bir günlerini ele alan altı rota çıkardık. Rotalar içerisinde Kadıköy imgesini oluşturduğunu düşündüğümüz mekânların bulunmasına dikkat ettik.

Herkes’in Kadıköy’ü animasyon olarak da hazırlanmış:

Mehmet Oğuz Arıkan, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı Mezun
Zeynep Burcu Kaya, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrenci
Ahmet Gürkan Kuşçu,Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler (Yüksek Lisans) Öğrenci/Çalışıyor

Kadıköy’ün Kültür Sanat Potansiyeli

Kadıköy’ün konser salonları, galerileri, sanat kursları, kültür merkezleri, atölyeleri, konser salonları ve tiyatroları hakkında detaylı bilgi sunan infografik, bir yandan da Kadıköy’ün kültür sanat üretiminin görünürlüğünü sorguluyor. Etkinlikler için Avrupa yakasına geçmek durumunda kalan Kadıköy sakinlerinin, mevcut potansiyelden daha çok yararlanmaları için güzel bir harita ortaya koyuyor.

KIRMIZI ADAM2

Tasarım grubu sayısal verilere dayanan infografiklerini şu şekilde açıklıyor:

Kadiköy sanata yeterince açık ve ilgili iken neden daha büyük galeriler burada yok? Neden örneğin Bienal gibi uluslararası bir etkinliğin bir ayağı da Kadiköy’de değil? Örneğin Beyoğlu’ndaki bir galeri açılışına giden insanlarla konuştuğumuzda yaklaşık olarak %42′sinin Kadiköy’den gelmiş olduğunu farkettik. Bu düşünceler doğrultusunda hazırladığımız infografiğimizde Kadiköy’ün sahip olduğu kültürel ve sanatsal faaliyetlerin ne kadar çok ve değerli olduğunu istatistiksel veriler ile kanıtlamaya çalıştık.

Pelin Kahraman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Öğrenci
Sevcan Alkan, Yeditepe Üniveristesi MimarlıkMezun
Yağmur Rüzgar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Mezun

Son derece güzel sonuçların çıktığı tasarım atölyesinin yaratım süreci de bir o kadar keyifli geçmiş. İnfografiklerin üretim süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu yazıya da bakabilirsiniz.
Emrah Cengiz infografik.com.tr kurucusu İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunu, dijital marketing sektöründe tasarımcı olarak 10. yılını doldurdu..
Merve Akdağ Öner mimar, tasarimyarismalari.com editörü İTÜ Mimarlık Bölümü mezunu,Şanal MimarlıklPlanlama’da mimar olarak çalışıyor.
Ertunç Öner tasarimyarismalari.com kurucusu İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu, MSGSÜ Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım yüksek lisansına devam ediyor.
Kemal Şahin BOST öğretim görevlisi MSGSÜ Enformatik Bölümü’nde öğretim görevlisi, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü’nde doktorasına devam ediyor.

Send this to a friend