Dünyanın da bir parçası olduğu Güneş Sistemi’nde, 8 gezegen (2006’da Pluto’nun gezegen olmadığına karar verildi), birçok uydu ve kocaman bir Güneş bulunuyor. Onun da döngüsü basit; gezegenler ve uydular güneşin etrafında dönerek hareket ediyor. Uydular aynı zamanda gezegenlerin de etrafında dönüyor. Ruslan Enikeev tarafından hazırlanan İnternet Haritası projesinin temelinde de bu prensip yer alıyor. Bütün internet siteleri birbirlerine yaydıkları bağlantılar (link) aracılığıyla ilerliyor. Bazı internet siteleri, örneğin Google ya da Facebook, diğer internet sitelerine güçlü bağlantılar sağlayarak internet ağının ana eksenini de oluşturabiliyor.

Diğer bütün haritalar gibi İnternet Haritası da nesnelerin birbirleriyle bağlantılı pozisyonlarını sunuyor. Gerçek haritaların (örneğin Dünya haritasının) ya da sanal haritaların (örneğin sanal oyun haritalarının) tersine, İnternet Haritası‘nda nesneler düz bir zemin üzerinde hizalanmamış. İnternet Haritası internet sitelerinin arasındaki bağlantıların iki boyutlu bir sunumu. Haritadaki her daire bir internet sitesini temsil ediyor. Dairelerin büyüklükleri internet sitelerinin trafiklerine göre değişiyor. Daha fazla trafik, daha büyük daire.

İnternet Haritası, istatistiki rakamlardan anlamanın imkânsız olduğu internet ağının gizli kalmış muazzam  büyüklükteki yapısına, sitelerin bağlantılar aracılığıyla aldığı trafik oranı üzerinden bakıyor. Çünkü kullanıcılar internet siteleri arasında bağlantılar aracılığıyla geziyor ve aralarında güçlü, yani daha fazla bağlantı olan siteler birbirlerine yakın olacak şekilde konumlanıyorlar.

24 Temmuz 2012’de ziyarete açılan İnternet Haritası aslında hiç bitmeyecek, sürekli geliştirilecek ve genişletilecek bir proje. Şu an dünyanın önde gelen sosyal ağları, haber siteleri, arama motorları yoğunlukta ancak zaman içinde yavaş yavaş diğer internet siteleri de eklenecek haritaya. Gelişmeleri projenin blog sayfasından da takip edebilirsiniz.

İnternet Haritası‘na göz atmak ve sık kullandığınız internet sitelerinin arasındaki ilişkiyi görmek için buraya tıklayınız.

Send this to a friend