Elektronik müzik, bilgisayarların gelişmesiyle birlikte son yirmi yılda inanılmaz bir ilerleme sağladı. Artık müzik yapmak isteyen herkes bilgisayarına belli programlar yükleyerek denemelerde bulunabiliyor. Hatta durum öyle bir noktaya geldi ki, müzikal becerilerinizi sınamak için ilk etapta program kurmaya bile gerek kalmadı.

Seaquence.org sitesi, ses tasarım ve sıralama  imkânı sunan şirin bir uygulama ile müzik yapımını daha da geniş kitlelere ulaştırıyor. Yapmanız gereken tek şey, siteye gidip ses dalgası görünümündeki yaratıkların şekillerini değiştirerek yeni sesler üretmek ve bunları dilediğiniz ritmik desenlere göre sıralayıcı (sequencer) üzerine yerleştirmek. En sonunda, yaptığınız parçayı kaydetmek için share (paylaş) düğmesine basıyorsunuz ve naçizane eserinizi diğer kullanıcılar da dinleyebiliyor.

İşte sizin için seçtiğimiz birkaç örnek parça: Kutsi, SpaceBug, Groovin… Siteye her gün onlarca yeni parça ekleniyor, siz de yaptığınız parçaları yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, Seaquence‘ın basit kullanımı anlatan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Ben video falan anlamam, kurcalayarak öğrenirim diyenler ise hemen siteye.

İnternette müzik yapmak için kurcalayabileceğiniz bir diğer site de Patatap. Çok daha güzel grafiklere ve tınılara sahip, sinestezik müzik aleti Patatap‘ta dokunarak da müzik üretebiliyorsunuz.

Bu tarz çevrimiçi sanat örneklerinden biri de Silk. Daha önce Facebook’ta paylaşmıştık, burada da müzikten sonra görsel sanatlara geçmek isteyenler için bir daha hatırlatıyoruz. Artık uygulama olarak da mobil cihazlara indirilebilen Silk ile yapılmış çizimlerden göreceğiniz üzere, arayüzle çok çeşitli sonuçlar elde etmek mümkün:

Send this to a friend