Yaşasın süresi dolan telif hakları!

Charlie Chaplin’in klasikleşmiş The Kid, The Gold Rush gibi filmlerinden tutun da, sinemaya ayak bastığı ilk filme ve kısa filmlerine kadar, yer aldığı neredeyse her filmi internette bedava izlemek mümkün. Bir sürü linki burada bir araya topladık, sessiz filmin gücünü ve Chaplin’in dehasını yâd etmek istediğinizde uğrayın. Film isimleri imdb’ye, “buradan” linkleri filmin kendisine gidiyor.

Önce Modern Times için sonradan yapılma bir fragman, selam niyetine:

Kısa Filmleri:

  • A Dog’s Life: Chaplin’in en sevilen kısa filmlerinden biri olan 1917 yapımı bu filmi buradan izleyebilirsiniz.

Uzun metrajlar:

  • Buradan Chaplin’in 1921 yapımı The Kid filmini izleyebilirsiniz.
  • Efsanevi City Lights için buraya. Bu filmin Orson Welles, Stanley Kubrick ve Andrei Tarkovsky’nin en iyi on film listesinde bulunduğunu da belirtelim.
  • 1924 yapımı The Gold Rush “görmeden ölmeyin” listelerinin gediklilerinden. Buradan buyurunuz.
  • The Great Dictator, Chaplin’in Nazi ideolojisine ve Adolf Hitler’e taş attığı 1941 yapımı bir film. Film vizyona girdiğinde Almanya’da ve Nazi işgali altındaki diğer ülkelerde elbette ki yasaklanmış. Hitler daha sonra Portekiz’de bu filmi meraktan bir değil iki kere izlemiş ama ne tepki verdiği bilinmiyormuş. Imdb’nin ıvır zıvır bilgilerinin yalancısıyım. Sessiz film döneminden 13 yıl sonra çekilen bu film, aynı zamanda Chaplin’in tamamı sesli çekilen ilk filmi. Buradan izleyebilirsiniz. Kapanışı da filmden bir sahneyle yapalım:

Not: Buradaki Chaplin filmleri OpenCulture‘ın internetteki bedava 435 filmi listelediği çok daha geniş bir yazıdan cımbızlanmıştır. Tüm filmlere bakmak isteyenler de buraya.

Send this to a friend