Lyon kökenli Adrien M / Claire B Company, 2004’ten bu yana dijital sanatlar ve performans sanatları alanlarında, gerçek ve sanal dünyayı iç içe geçiren eserler üretiyor. Çalışmalarının merkezine insan bedenini koyan ekip, bilgi teknolojilerinin yardımıyla, dansçıları, mekânı ve ışığı hayal gücünün sınırlarında dolaştıran, etkileşimli görsel şölenler yaratıyor. 2013 yapımı Hakanaï, görüntü eşleme teknolojisinden, bilgisayarca üretilen görüntülerden (CGI) ve dansçının hareketlerine ve yakınlığına göre tepki veren sensörlerden oluşan, gelişkin ve görsel olarak hayli çarpıcı bir düzeneğe sahip. Dansçının ışık ile su gibi oynadığı bu gösteride, görseller ve sesler canlı olarak üretiliyor, böylece her gösteride farklı ve eşsiz sonuçlar elde ediliyor.

Japoncada Hakanaï, “geçici ve kırılgan olan, yavaş yavaş gözden kaybolan” anlamına geliyor. Saydam perdelerle çevrili bir küpün içinde, hayal ve gerçek arasında mekik dokuyan geçişken bir dünya kuran Adrien Mondot and Claire Bardainne, ürettikleri özel görsel dillerle, zamansız şiirler yazmak istediklerini söylüyorlar.

2006’dan bu yana, nesnelerin hareketini fizik modellerine göre inceleyen bir yazılım geliştiriyoruz. Ben top çevirmeyi çok seviyorum, jonglörlük yapmışlığım var. Hâlâ da arada yaparım. Topların havada hareket ediş biçimi bana bu proje için ilham verdi. Nesnenin kitlesine güç uygulama fikri… Böylece eMotion diye bir yazılım geliştirdim, sitemizden indirebilirsiniz. Bu projenin amacı, sanal nesnelerle gerçek veriler arasında bir etkileşim yaratmaktı…

HAKANAI Compagnie AMCB Danseuse AKIKO KAJIHARA THEATRE DE ROANNE MARS 2014 HAKANAI Compagnie AMCB Danseuse AKIKO KAJIHARA THEATRE DE ROANNE MARS 2014 HAKANAI Compagnie AMCB Danseuse AKIKO KAJIHARA THEATRE DE ROANNE MARS 2014 HAKANAI Compagnie AMCB Danseuse AKIKO KAJIHARA THEATRE DE ROANNE MARS 2014

2014’te sahneye koyulan Pixel isimli gösterilerinde ise, 11 dansçıya ışıktan yapılma üç boyutlu bir dekor içinde breakdance yaptırıyorlar. Aşağıda kısa bir kesit izleyebilirsiniz:

Send this to a friend