Sosyal medya ve bloglar sağ olsun, her gün yayımlanan milyonlarca yazı ile hayatlarımıza dair dijital izler bırakıyoruz. Sadece wordpress.com’da yayımlanan günlük yazı sayısı 500 bin dolaylarında. Atılan Tweet’ler, Facebook durum güncellemeleri, Pinterest’te işaretlenen veya Tumblr’a eklenen fotoğraf ve videolar derken, internet insanların duygularını ifade ettiği inanılmaz bir yer haline geldi. Bu durumu fark eden ikili Jonathan Harris (Bhutan Balonları‘ndan hatırlar mısınız?) ve Sep Kamvar, dünyanın neler hissettiğini görselleştiren çok güzel bir projeye imza atmışlar: We Feel Fine (“keyfimiz yerinde” olarak çevrilebilir).

We Feel Fine blog yazılarını anlık olarak tarıyor ve bu yazıları içerdiği duygulara göre sınıflandırıyor. Daha sonra bu duygulara birer renk verip We feel fine uzay boşluğunda kareler ve daireler halinde salınmaya bırakıyor. Bu şekilleri tıklayarak blog yazısına da ulaşabiliyorsunuz.

Koca dünyamızın şu anda neler hissettiğine bakmak için tek yapmanız gereken bu bağlantıya tıklamak (bir de Java yüklemek zorunda kalabilirsiniz!).

Jonathan Harris ve Sep Kamvar, We Feel Fine‘ı geliştirirken Mark Hansen ve Ben Rubin tarafından hazırlanan ve Londra Bilim Müzesi’nde sergilenen Listening Post yerleştirmesinden ilham almış. Listening Post‘un kısa bir videosunu da burada izleyebilirsiniz:

Send this to a friend