1. THEO JANSEN

Hollandalı sanatçı Theo Jansen, kinetik heykellerine “hayvanlarım” diyor. Onları doğada kendi başlarına yaşayabilmeleri için, rüzgâra, fırtınaya dayanıklı bir biçimde tasarlıyor. “Ben öldükten sonra onlara kim bakacak?” diye endişelense de, Jansen’in işlerini yakından takip eden hatırı sayılır bir kitle var: “Belki onların yardımıyla hayvanlarım yüz yıl kadar yaşayabilir”, diyor gözlerinde parıltıyla. Büyük bir tutkuyla çalışan Jansen TED konuşmasında çalışma sürecini ve eserlerini detaylıca anlatıyor.

İnsanlar bir isim vermek zorunda hissettiği için bana “sanatçı” diyor… Benim normal bir insan olmak dışında bir arzum yok… Hayvanlarımla uğraşmak dışında bir sorumluluğum olmadığı için çok mutluyum… Onları çok seviyorum.

 

2. ANTHONY HOWE

Washington’da yaşayan heykeltıraş Anthony Howe ise hareketli eserlerinde malzeme olarak paslanmaz çelik kullanmayı tercih ediyor. En hafif rüzgârda dahi hareketlenmeye başlayan eserlerini YouTube kanalı aracılığıyla da keşfedebilirsiniz.

Hadi verandada oturup fırıldakları seyredelim.

1381934889star_thing_from_undershot

1381934898mirror_one__side_angle_

Artık tasarımları tamamen kafamda yapabiliyorum. Çizme ihtiyacı bile duymuyorum. Kafamda görüntülerini canlandırabiliyorum. Uzun yürüyüşlere çıkıyorum ve şekilleri hayal ediyorum. Bir şeyi 20-30 yıl yaptıktan sonra, insan tüm hikâyeyi kafasında yazabilmeye başlıyor.

3. Reuben Margolin

Reuben Margolin ise devasa boyutlardaki dalgalı mekanik heykellerinde ahşap, metal, karton ve soda kutuları gibi çeşitli malzemeler kullanıyor. En aşağıdaki videoda, daha önce Glow gösterilerine yer verdiğimiz dünyaca ünlü Chunky Move dans topluluğuyla işbirliği yaptığı Connected gösterisinden de bir kesit izleyebilirsiniz. YouTube kanalında da eserlerini ve yapım aşamalarını paylaşıyor.

Kaynaklar: (Howe) The Creator’s ProjectColossal

Send this to a friend