Fransız sokak sanatçısı JR’ın 2011 TED Prize dileği sanat ile dünyayı değiştirmek ve bunun için dünyadaki herkesi InsideOutProject‘e (Ters Düz) katılmaya davet ediyor. Konuşması, JR’ın kendi projelerinden verdiği örneklerle başlıyor. Brezilya, Hindistan, İsrail ve Filistin gibi, haykıracak çok hikâyesi olan yerlere gidip, duvarlara portreler yapıştırarak insanların seslerini duyuruyor.

En yukarıda resmini gördüğüz yer Kenya’da bulunan Kibera mahallesi, Afrika’nın en büyük kenar mahallelerinden. Çatılardaki resimler için normalde kullandığı kâğıt zeminden vazgeçip, vinil kullanmış, çatılardan su sızmasın diye. Şimdi insanlar Kibera’ya baktığında, Kibera da onlara geri bakıyor.

Dünyanın en sorunlu bölgelerine kimseyle bağlantıya geçmeden bir grup arkadaşıyla giden JR, portresini çektiği insanların hikâyelerini paylaşmak, daha çok anlatmak istiyor. Bu yüzden de TED dileği, herkesin katıldığı küresel bir sanat projesiyle önce tartışma ve düşünme zemini yaratmak, sonra da değişimi gerçekleştirmek. Aşağıdaki yer, Rio’nun en tehlikeli favelası Providência. TED konuşmasında, buraya dışarıdan kimsenin giremediğini, onlar duvarlara resimleri yapıştırırken kameraların uzaktan helikopterle çekim yaptığını ve kendilerini televizyonda bulduklarını anlatıyor.

JR projesini hiçbir sponsora bağlı olmadan yürütüyor, sadece gönüllülerle. Yapmanız gereken tek şey, önem verdiğiniz birisinin portresini çekip insideoutproject.net‘e göndermeniz. Onlar resminizi poster olarak size geri gönderiyor ve siz de gidip istediğiniz yere yapıştırıyorsunuz. Son aşama olarak da yapıştırdığınız resmin fotoğrafını ve hikâyesini siteye geri gönderiyorsunuz. Onlar da projelerinde yer veriyor. Konuşmasının tamamını Türkçe altyazıyla izleyebilirsiniz:

2013 yılında, dünyanın birçok yerinden katılımcılarla büyüyen bu küresel projenin izini süren uzun metraj bir belgesel film çekildi:

JR ve ekibi birçok ülkede sokaklara fotoğraf kabinleri yerleştirdi ve insanlar girip kendi portrelerini çekip ücretsiz bir şekilde siyah beyaz posterlerinin çıktısını alarak hikâyelerini şehre karıştırabildi. Fotoğraf kabini serisini görmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz, buradan ise projenin en iyiler sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

Send this to a friend