Nükleer araştırmalar merkezi CERN’de yapılan deneyler herkesin çok ilgisini çekiyor ama kimse CERN’de neler olup bittiğini pek anlamıyor. Bir gün dünyayı patlatacaklar endişesi ile yaklaşılan bu araştırmalardan anlamayan bir diğer kişi ise Antonio Saba. Bilimden anlamam ama makinelerin güzelliğini ortaya koymakta üstüme yoktur diyen Saba, CERN laboratuvarlarında inanılmaz fotoğraflar çekmiş. Makinelerin karmaşık yapıları ve insanüstü görünüşleri, yaklaşık yüzyıldır insanoğlunun temel ilgi alanlarından biri zaten. Saba, bu fotoğraflarla bizlere makine estetiğinin çok taze bir örneğini sunuyor.

Bilimsel bir yaklaşım benimsemiyorum. Ben sanatçıyım, fizikçi değil. Makinenin güzelliğini yakalamaya çalışıyorum. Amacım gerçekliği yeniden üretmek değil, aksine onu yorumlamak.

Sadece şekillerden ve renklerden anlarım, teknolojiden anlamam. Teknolojide güzel olan boyutlar ve şekillerdir genelde. Ben bunların biçimini bozarak daha ilginç hale getirmeye çalışıyorum, boyutları ve oranları abartmak için kontrast yaratıyorum.

Send this to a friend