MAX 6 ÇIKTI…

Cycling ’74, müzisyenlerin ve multimedya sanatçılarının en çok kullandığı görsel programlama dili olan Max‘in yeni sürümünü piyasaya sürdü. Bu sürümde neler yeni hızlıca bakalım.

Max 6da öncelikli olarak ulaşılabilirliği, performansı ve kaliteyi artırmayı amaçlamışlar. Fiyatlar biraz daha aşağı çekilmiş, öğrencilere verilen kullanım süresi uzatılmış ve en önemlisi, Max öğrenmeyi kolaylaştıracak eğitim ve destek imkânları en üst düzeye çıkarılmış. Performans açısından ise yeni geliştirilen “Code Generation” uygulaması, patchleri DSP açısından optimize ediyor ve performansı 15 kat artırıyor. Bu uygulama özellikle üç boyutlu görsel öğeler içeren, CPU canavarı patchler için önemli bir kurtarıcı olacak gibi gözüküyor. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere, ses kalitesinde de önemli bir artış söz konusu. Ayrıca kullanıcı ara yüzünde de belirgin değişikliklere gidilmiş ve bükülebilen bağlantı kabloları gibi kullanım kalitesini artıracak geliştirmeler yapılmış.

Diğer bir güzel haber ise, Max 6‘nın geriye dönük olarak Max 5 ile uyumlu olması. Çok sık rastlanmayacak durumlar olsa da, zaman zaman uyumsuzluklar gündeme gelebilirmiş, ama en azından 32 – 64 bit problemleri yaşamayacağız gibi gözüküyor.

Max’i öğrenmek isteyenler için bu çok iyi bir fırsat. Zaten kullananlara da Max 6 ile iyi programlamalar diliyorum…

Send this to a friend