New York’taki Metropolitan Museum of Art (Met) ve Solomon R. Guggenheim müzeleri, geçen sene birkaç ay arayla harekete geçerek, yüzlerce sanat kitabı ve kataloğunu ücretsiz olarak paylaşmaya başladı. İnternet siteleri üzerinden okunabilen ve PDF olarak indirilebilen yaklaşık beş yüz sanat kitabı ve kataloğu, izlenimci, avangard, minimalist veya süprematist akımların en bilindik isimlerinden, Çin ve Japon sanatına kadar içerdiği konuların çeşitliliğiyle, geniş bir kaynak sunuyor.

Birleşik Devler’in en büyük sanat müzesi olan Met’in, MetPublications sitesi üzerinden ücretsiz olarak sunduğu 394 sanat kitabı ve kataloğundan birkaçı:

Frank Llyod Wright’ın tasarladığı sarmal şeklindeki binasıyla dünya çapında tanınan Guggenheim müzesinin, bedava olarak sunduğu doksan dokuz kaynak arasında Alexander CalderFrancis BaconGustav Klimt & Egon Schiele ve Kandinsky‘nin eserlerine kapı açan sergi katalogları ve Masterpieces of Modern Art ile Abstract Expressionists Imagists gibi kitaplar bulunuyor.

Kitap ve kataloglar MetPublications‘ın sitesinden indirilebiliyor, Guggenheim’daki yayınları indirmek isteyenler Archive.org sitesini ziyaret edebilir. İnternetteki diğer bedava kaynaklar için Rijksmusuem, Google Art Project ve Charlie Chaplin yazılarına devam edebilirsiniz.

Kaynak: Open Culture

Send this to a friend