MİZAH İLE YORUMLANAN GÜNDELİK HAYATIN SIRADAN NESNELERİ: BENT OBJECTS

Gündelik hayatın sıradan nesnelerini düşünün. Meyve sebzeden kuruyemişe, yumurtadan fıstığa kadar her türlü yiyecek; tencere, tava, kaşık, bardak fark etmeksizin mutfak aletleri; bir evin içinde bulunan her türlü mobilya takımları ve hatta bitmiş tuvalet kağıtları… Şimdi de onları bir insan gibi düşünün; yani karakterleri, duyguları ve işleri olduğunu. Zor mu? Bent Objects fotoğraflarını görünce değil.

Heykeltıraş ve fotoğrafçı Terry Border günlük koşturmanın içinde hiçbir özelliği olmayan sıradan nesneleri biraz mizah katarak yeniden yorumluyor. Sonuç inanılmaz! Bent Objects fotoğrafları ve videoları televizyon programlarından gazetelere kadar geniş bir alanda üne sahip karakterleri barındırıyor bugün. Hepsi birbirinden farklı nesneler ve duygular içeriyor.

Yaratıcı süreç şöyle işliyor:

(a) Nesneye bakmak
(b) Nesne bana ne hatırlatıyor? Ne tür bir karaktere sahip?
(c) Hayat vermek için biraz tel eklemek
(d) Seyirciye vermek istediğim duygu doğrultusunda fotoğraflamak

Terry Border teller yardımıyla yiyeceklere bir vücut kazandırsa da onlara yüz çizmiyor. Çünkü yüz olmadığında, seyircinin duyguyu hayal edebileceğini düşünüyor. Fotoğraflara bakan insanların kendi fikrini anladığını ve benzer şeyleri hissettiğini gördüğünde çok şaşırsa da çalışmalarının ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor bu paralellik.

Sürekli komik olmaya çalışmıyorum. Amacım sadece bu değil. Kullandığım nesnelerin boyutu ve gündelik hayatta oldukları şeyler oraya çıkan fotoğraflara mizah duygusu katıyor. Bu da insanların onları paylaşmasını sağlıyor. Ama ben insanlara bunları nasıl yorumlamaları gerektiğini söylemeyeceğim.

Nesneler arasında ilişki ve diyalog kuran Terry Border‘ın formülü basit: gündelik nesneler + anthropomorphism = bent objects. Anthropomorphism Türkçede insanbiçimcilik olarak geçiyor. Yani insan olmayan şeylere insani karakterler yüklemek.

Çalışmalarını genellikle galerilere satan Terry Border aldığı yoğun talep karşısında baskıları artık internetten de satıyor. Hangi görselden istediğinizi e-mail ile söylemeniz yeterli. Satış hakkında detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Bent Objects’in yeni tasarımlarını ve Terry Border’ın paylaşımlarını takip etmek isterseniz blog sayfasını buradan takibe almanızı da öneririz.

Sanatçı çalışmalarını topladığı kitapların ilkini 2009 yılında, ikincisini de 2011’de yayınladı. Kitap tanıtım videoları da en az işleri kadar yaratıcı ve eğlenceli.

Send this to a friend