Dijital bilgi yığınları çığ gibi büyüyor. İnternette veya başka bir yerde biriktirdiğimiz bilgi kırıntıları biraraya gelince öncesinde sadece küçük bir kısmına vâkıf olduğumuz büyük bir yapının varlığına tanık olabiliyoruz. Büyük bilgi olarak tabir edilen bu bilgi yığınlarını anlaşılır kılmak için seçilen yollardan biri bilgi parçacıkları arasındaki ilişkiyi görünür hale getirmek. Bir görselleştirme türü olan ağ haritaları tam olarak bu işe yarıyor ve büyük resmi ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bilgi parçacıkları arasındaki ilişkiyi görüntülemek üzerine uzun süredir kafa yorduğunu bildiğimiz Burak Arıkan (Barack Oboe), Gezi Parkı direnişinin ilk günlerinde bu yönde bir atölye başlatmış. Birçok gönüllünün katılımı ile gerçekleşen bu atölyeden çok güzel bir sonuç çıkmış: www.mulksuzlestirme.org

Türkiye’de sermaye ilişkilerini gözler önüne sermeyi amaçlayan çalışmada üç farklı ağ haritası üretilmiş. Aşağıda ekran görüntülerini bulacağınız mülksüzleştirme haritasında kentsel dönüşüm projelerinden yola çıkılmış ve bu projeleri gerçekleştiren firmaların diğer projelerine yer verilmiş.

Kentsel dönüşüm projelerini yapan şirketlerin diğer yatırımları neler? Bu süreçte devlet kurumları ve özel şirketler arasında halkı mülksüzleştiren ne gibi ortaklıkları kuruluyor? Halkın cebinden çıkan vergilerle toplanan kapital, kamusal mülkün yeniden inşası/işletmesi üzerinden hangi sermaye gruplarına aktarılıyor? 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Ilısu Barajı (Hasankeyf) gibi mega projelerin yarattığı ekolojik, ekonomik ve sosyal yıkım hangi medya organları üzerinden sansürlenerek toplumsal hafızadan silinmeye çalışılıyor?

Çalışmada yer alan ikinci haritada ise mülksüzleştiren ortaklıklar yani mülksüzleştirme projelerini hayata geçiren firmaların ortakları arasındaki ilişkiler ortaya konuyor.

Mülksüzleştirme projelerini gerçekleştiren özel şirketlerin (altyapı, inşaat, mimarlık, enerji, emlak, turizm, kültür endüstrisi) yöneticileri başka hangi kurumların yönetiminde? Kamu eliyle dağıtılan mega projelerin yüklenicileri arasında ne gibi bağlantılar bulunuyor?

Üçüncü haritada mülksüzleştirme işlemine uzun yıllardır açık bir şekilde maruz kalan azınlıkların el konulan varlıkları yer alıyor. Haritada vakıflar yeşil, mülkleri siyah, el koyan kurumlar kırmızı ve tapuda mülkün sahibi gözüken şahıslar turuncu renk ile gösteriliyor.

Amacımız, gayrimüslim vakıfların Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren devlet politikaları neticesinde yaşadıkları mülksüzleştirmenin görsel olarak anlaşılabilmesidir.

İmc Tv’de yayınlanan Yeşil Bülten programına, Mülksüzleştirme Ağlarını anlatmak için katılan Arıkan haritaları geliştirmeye ve güncellemeye devam edeceklerini belirtiyor. Projeye katkıda bulunmak veya kaynak verebileceğiniz veriler sunmak isterseniz, mulksuzlestirme@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Send this to a friend