wIAZBvuMT5Q

Türkiye’nin popüler müzik tarihini hikâye eden Pop Dedik kitabının yazarı, radyocu ve sıkı plak koleksiyoncusu Murat Meriç, YouTube kanalı Motto Müzik’te Ekim 2015’ten bu yana Murat Meriç ile Plak Dolabı isimli yeni bir program yapıyor. Şu ana kadar yayınlanan dört bölümde sırasıyla Sezen Aksu plaklarını, Altın Mikrofon plaklarını, enteresan ve az bilinen plakları konu alıyor. Barış Akpolat’ın da eşlik ettiği programda hem plakları, hem de plakların birbirinden ilginç, üzücü ve eğlenceli hikâyelerini dinliyoruz.

Az Bilinen Plaklar bölümünde, Erkin Koray’la özdeşleşen Çöpçüler şarkısını, esas sahibi Sokak Çocuğu Ali’den dinliyor; Enteresan Plaklar bölümündeyse White Butterflies grubunun hangi şarkısının Hollanda’da 1 numara olduğunu öğreniyoruz.

Sezen Aksu’nun ona danışılmadan sahte bir soy isimle basılan ilk plağından, 90’lı yıllarda popüler müziği zirveye taşıyan plaklarına kadar kırk yıllık kariyerini ele aldığı ilk programında, Meriç plakları çalarken, dönemin Türkiye’sini, Aksu’nun birlikte çalıştığı müzisyenleri ve bu ekibin popüler müzik tarihinde bıraktığı izleri anlatıyor.

Sezen Aksu Plakları

Altın Mikrofon Plakları

Enteresan Plaklar

Cem Karaca Özel Bölümü

Send this to a friend