Nevin Hirik şu an Avusturalya, Melbourne’de yaşayan Türkiye doğumlu bir sanatçı. Resimlerinde yer verdiği kadın, ona göre, etrafında yaratılan ortamın odak noktasını temsil ediyor. Kadın figürlerini nazik, uçarı, saydam ve duygusal olarak nitelendiriyor.

Sessizlik her yerde I

Sanatçıya göre bu figürler insani formlardan uzaklaşıp ruhsal bir enerjiye dönüşüyor. Öyle ki bu ruh, bakan kişinin hislerini dikte edecek şekilde ruh halini yönetiyor. Çoğunlukla genç bir kadın görüntüsüyle birleşen çizimler, bir ruh halinin arka yüzünü tanımlamayı hedefliyor.

Unutulmuş kolye I

Seni yeniden görmek için bir yol bulacağım I

Hatırlanacak rüyalar III

Eldeki Kuş

Hirik’in dolambaçlı ve açısal figürleri gecenin doygun karanlığına karşın resmedilmiş. Güçlü, genç ve hayat dolu bu figürler sanatçının kendi hayat görüşüne dair metaforlar olarak görülüyor.

Eserlerim benim felsefem, hayatım, kişiliğim. Deneyimlerim, tutkum ve arzum. Onları hayatımdan ayrı tutamam, çünkü onlar benim. Acılarım, mutluluğum, sevgim ve duygularım, herkesin görüp hissetmesi için içimden çıkıp tuvale akıyor. Hiçbir şey saklı değil, sırlar yok, her şeyi görebilmek için bakmanız yeterli…

Hoşçakal demek bazen zordur IV

Hoşçakal demek bazen zordur II

Kız kardeşler

Nevin Hirik’in Beş Koleksiyon başlığı altında sunduğu tüm çalışmalara sanatçının internet sitesinden detaylı bir şekilde bakabilirsiniz. Düşüncelerini, ilham kaynaklarını ve yeni çalışmalarına dair fikirlerini de sanatçının blog sayfasından takip edebilirsiniz.

Send this to a friend