Gördüğünüz kare bir uzay gemisine ya da bir bilgisayar oyununa ait değil. Dünya üzerindeki en büyük kubbeli yapılardan birinin tabanından tavanına bakıyoruz aslında. Bu yanılsamayı yaratan binaların üzerine veya iç duvarlarına video yansıtmayı sağlayan görüntü eşleme (video mapping) teknolojisi. 1813 yılında Napolyon’u mağlup eden Polonyalıların, bu zaferin yüzüncü yılı şerefine 1913 yılında inşa ettiği Hala Stulecia‘da, 2012 yılında sergilenmiş bir görüntü eşleme projesi O (Omicron).

Görüntü eşleme tekniği, dijital nesneleri fiziksel ortamımıza bir adım daha yaklaştırarak video gösterimine yeni bir boyut getirdi. Normalde videonun nereye yansıtıldığı pek önemli değildir, görüntü seçilebilir olsun, izleme kalitesi düşmesin yeter. Görüntü eşlemeciler ise istedikleri herhangi bir yüzeye görüntü yansıtmayı mümkün kılan teknolojileriyle görüntünün yansıtıldığı yapıyı da gösterinin bir parçası haline getirdiler.

Görüntü eşleme projelerini üç parçalı olarak düşünmek mümkün: video ya da grafik tasarımının kendisi, üzerine yansıtıldığı yapı ve varsa bunlarla uyumlu müzik. Bilgisayarda yapılabilen müzik ve grafik tasarımı, fiziksel bir yapıda vücut bulunca görüntü eşlemenin çekiciliği ortaya çıkıyor. Bu üç öğenin çok başarılı bir şekilde biraraya getirildiği Omicron’da, Romain Tardy ve Thomas Vaquié zamansız bir gelecek yaratmayı amaçlamışlar:

Omicron, bu devasa beton yapıyı canlı bir mimariye dönüştürerek binanın zengin tarihi ile günümüz arasında bir bağ yaratmaya çalışıyor. Farklı dönemlerdeki farklı gelecek vizyonlarını çakıştırmak için Fritz Lang’in Metropolis‘i, veya Archigram’ın ütopyacı projeleri gibe referanslara başvurarak, belirli bir tarihe göndermeye yapmayan bir gelecek vizyonu yaratmak istedik. Zamansız bir gelecek.

Beğenilen herhangi bir yüzeye herhangi bir şey yansıtarak onun dokusunu, görünüşünü, şeklini değiştirmek, başka bir şeymiş gibi göstermek keyifli bir iş olsa gerek. İzlemesi de çok keyifli olduğu için bu aralar en çok üretilen gösterilerden biri. Dünyada bir takım insanlar projeksiyonun dibine vurmuş durumda. Görüntü eşlemeye dair birkaç örneği daha önce sıralamıştık, çok daha fazlası video mapping blog‘da mevcut.

Send this to a friend