İnternet üzerinde tek bir müze başlığıyla duyurduğumuz Google Art Project’ten yeni haberler var. Yayına başladığı ilk andan itibaren dünyanın dört bir yanından kültür kurumlarının dahil olmak istediği proje büyüyerek yenilendi. 17 müze ile başlayan projede şu an 46 müze ve 30.000’in üzerinde yüksek çözünürlüklü eser görseli mevcut. Projenin ikinci ayağı Türkiye müzeciliği için de heyecanlı haberler barındırıyor. Pera Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonları da dünyanın önde gelen kurumları arasında beklenen yerlerini aldı.

Google-Art-Project-3Musée d’Orsay’de tanıtılan Google Art Project yenilikleri sadece çoğalan katılımcı ve eser sayısıyla sınırlı değil. Gelen talepler doğrultusunda Google Maps ile birlikte Sokak Görünümü servisi geliştirilmiş ve müze mekanlarının sanal turu iyileştirilmiş, resim koleksiyonlarıyla birlikte heykel koleksiyonları da eklenmiş ve müzelerin haricinde Beyaz Saray gibi diğer kültür kurumları da projeye dahil edilmiş.

Yenilemede sosyal medya paylaşımı ve kişiselleştirme de unutulmamış tabii ki. Google+ eklentisiyle kişisel galerileri takipçilerle paylaşmak mümkün. Üstelik galerinize eklediğiniz eserlere kendi yorumlarınızı da yazabiliyorsunuz. Sanatçı ve dönem bazlı yapabileceğiniz aramalarla kişisel sergilerinizi açabilirsiniz.

Türkiye müzeciliğinin de bu platformda yerini alması oldukça sevindirici bir haber şüphesiz.

Pera Müzesi, Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ve Eski Istanbul Fotoğrafları koleksiyonlarından 42 sanatçı ve 140 eser ile projede yer alıyor. Sakıp Sabancı Müzesi‘nin sayfasındaysa Hat Koleksiyonu’ndan tuğralar, hat çalışmaları ve el yazmalarıyla 39 sanatçıya ait 50 eser bulunuyor.

Akıllara hemen “neden başka müzeler yok?” sorusu gelebilir. Özellikle de İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin yer almaması merak uyandırıcı. Oysa yanıtı çok basit; telif hakları.

Art Project Google+ sayfasından yenilikleri takip edebileceğiniz projenin amacı da yenilendi. Google Art Project direktörü Amit Sood’a göre, Hindistan’da bir öğrencinin Metropolitan Museum of Art’ı ziyaret etmek istemesiyle başlayan proje, Amerikalı bir öğrencinin Delhi’de National Gallery of Modern Art’ı ziyaret etme isteğini de kapsıyor artık.

Mesafeleri ve ücretleri ortadan kaldıran, yüksek çözünürlüklü görsellerle çıplak gözle göremeyeceğiniz detayları keşfedebileceğiniz Google Art Project’te iyi eğlenceler dileriz. Google Art Project‘in yeniliklerine aşağıdaki videodan da göz atabilirsiniz.

Send this to a friend