LIFE dergisinin devasa arşivinden evlerinize! Kübizmin kalıbına sığmayan renkli babası Picasso, 1949 yılında ışıkla boyamanın keyfine varırken…

 

Life muhabirinin sözleriyle:

Picasso tek bir deneme yapması için Mili’ye 15 dakika vermişti. Ancak sonuçtan o kadar etkilendi ki, daha sonra Picasso’nun at başlı insanlar, boğalar, Yunan portreleri çizdiği, imzasını attığı beş seans daha yaptılar. Mili fotoğrafları karanlık bir odada iki kamera kullanarak çekiyordu, görüntüyü hem önden, hem de yandan almak için. Uzun pozlama sayesinde ışık çizgilerini yakalıyordu.

Bonus: 1968 yılında Golfe-Juan plajında, Picasso iki tutkusuyla: maske ve yarı insan, yarı boğa olan canavar minotaur. 1968 yılında LIFE dergisinin hazırladığı özel haberde, gündelik hayatından alışıldık anlar aktarılıyor:

Bazen Picasso’nun bir tür deli cinciye dönüşmesi için sadece bir maske takması yetiyordu. Goril maskesinin ardında gürlüyor, eğilip bükülüyor, ayna karşısında dans ediyor, daha sonra kauçuktan yapılma şeytan maskesini takıp kızı Paloma’nın üzerine çullanıyordu. Picasso Afrika maskelerinin büyüsünü ve güzelliğini ilk keşfeden Avrupalı sanatçılar arasındadır ve kendi maskeleri de buradan aldığı ilhamı yansıtıyor.

Send this to a friend