Amsterdam’daki Rijskmuseum Avrupa’nın en büyük müzelerinden biri. Ana binası yaklaşık on yıldır tadilatta olan müzenin, 13 Nisan 2013’teki açılışı heyecanla bekleniyor. Şu anda sadece Hollanda Altın Çağı‘na ait 400 usta işi eser sergileyen Philips Kanadı ile hizmet veren müze, açılmadan önce tüm eserlerini internete yükleyerek sanal âleme esaslı bir giriş yaptı. Yaklaşık 125.000 eserden oluşan yüksek çözünürlüklü dijital koleksiyon içinde arama yapılabildiği gibi, müzenin internet sitesine ücretsiz üye olup, tıpkı Google Art Project‘teki gibi eserlerden kişisel bir koleksiyon oluşturmak da mümkün.

Müzenin başlattığı Rijkstudio uygulaması, yalnızca eserlere yüksek çözünürlüklü erişim ve üyelik karşılığı koleksiyon oluşturma fırsatı sunmuyor; üye olanlara eserlerinden kolaj yapma imkânı da veriyor. Beğenilen tablonun yanında beliren “detayı seç” düğmesi sayesinde, tablodaki bir detayı (bir şapkayı, gemiyi, suratı vb.) kaydedebiliyor ve daha sonra kaydettiğiniz parçalardan kolajlar yapabiliyorsunuz. Tüm bunlar elbette hediye dükkânında sonlanıyor. Yarattığınız kolajı eşarptan t-shirt’e istediğiniz ürünün üzerine bastırtabiliyorsunuz. Rijkstudio’nun tanıtım videosu:

Rijksmuseum’da Rembrandt’tan Vermeer’e birçok Hollanda Altın Çağı ressamının eserleri bulunuyor. Müzedeki eserlerin, Hollanda tarihini anlatacak şekilde sıralandığı kronolojiye ulaşmak için, bu linki ziyaret edebilirsiniz. Aşağıdaki eserlere tıkladığınızda, detaylarıyla inceleyebileceğiniz sayfalar yan sekmede açılacak:

Winter Landscape with Iceskaters, 1608, Hendrick Avercamp

The Night Watch, 1642, Rembrandt Harmenszoon van Rijn

The Milkmaid, 1660, Johannes Vermeer

The Merry Family, 1668, Jan Steen

Tower Mill at Wijk bij Duurstede, 1668, Jacob Isaacksz van Ruisdael

Send this to a friend