Ichographs MdelP (Madonna del Prato) renk ile ses frekansları arasındaki ilişkiyi inceleyen bir eser. Rafael’in ünlü tablosunu on bin kübik parçaya ayırıyor ve her bir parçaya, rengine göre bir ses frekansı atıyor.

Görsel içerikleri ilginç ses tasarımlarıyla birleştiren Atinalı sanatçı Yiannis Kranidiotis, ichographs ismini verdiği video serisinde, renkleri ses frekansına dönüştürerek, biçim ile ses arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Rafael’in Madonna del Prato tablosuna yaptığı görselleştirmede, renkleri analiz ederek belli frekanslarda sesler üreten bir iş ortaya çıkarmış. Tablonun her bir pikselini görüntü ve ses parçacıklarına dönüştüren çalışma, tablonun içinde iki duyunuzu da kullanarak gezinmenizi sağlıyor. Çalışmadan görüntülerin yer aldığı videoyu yukarıda izleyebilirsiniz.

Sanatçı üç boyutlu görsel tasarım için açık kaynaklı yaratıcı kodlama kütüphanesi Open Frameworks‘ü kullanmış. Her bir pikselin rengiyle eşleşen frekansta ses üretebilmek için görsel programlama arayüzü Pure Data‘yı kullanarak 600 osilatörden oluşan bir program yazmış. Bu osilatörler pikselin renk tonuna (HSV hue) göre 50 Hz (mavi gibi soğuk renkler) ile 800 Hz (kırmızı gibi sıcak renkler) arasında değişen ses dalgaları üretiyor. Düşük frekansların hakkıyla duyulabilmesi için, sanatçı videoların iyi hoparlörleri olan bir düzenekte izlenmesini öneriyor.
Rusya’dan ABD’ye, Yunanistan’dan Almanya’ya dünyanın birçok ülkesinde sergilenen Ichographs serisinde, dokuzu ünlü biri taklit on tabloyu, renklerinden yola çıkarak müziğe dönüştüyor. Aşağıdaki videoda ses dünyalarını dünleyebileceğiniz tablolar: Bathers at Asnieres (1884) Georges Seurat; Number 1A (1948) Jackson Pollock; Rouen Cathedral, West Facade (1894) Claude Monet; Powwow (1969) Gene Davis; Self-Portrait (1889) Vincent van Gogh; That (1958) Kenneth Noland; The Japanese Footbridge (1899) Claude Monet; Ohhh…Alright… (1964) Roy Lichtenstein; Portrait of Vincent van Gogh (detay) (1925/1928) Vincent van Gogh taklidi; Salome with the Head of John the Baptist (1609) Caravaggio.

Yiannis Kranidiotis‘in internet üzerinde etkileşimli çalışmaları da var. MusIcon ismini verdiği flash uygulamalarını şu şekilde açıklıyor:

MusIcon içinde gezinebildiğiniz ve müzik parçasının farklı anlarını dinleyebildiğiniz bir resim. Bulunduğunuz yere ve zamana göre sesler ve müzik değişiyor. MusIcon etkileşimli ses dünyasına sahip bir resim.

Ses ve rengin doğrudan eşleştirildiği Ichograph çalışmalarının aksine, MusIcon‘larda ses ile görselliğin arasındaki bağlantı sanatçının öznel yorumuyla kuruluyor. Sanatçı tablodan esinlenerek müzik besteliyor ve bu müziğin farklı anlarını tablonun bileşenlerine atıyor.

Durağan karelerin büyüsünü bozmadan fotoğrafa bir boyut daha ekleyen sinemagraflardan ilham aldığını söyleyen Yiannis Kranidiotis, tablolara da ses dünyaları ekleyerek sinestezik deneyimler yaratmanın peşinde koşuyor. Miro’nun Blue II tablosuyla yaptığı çalışmayı incelemek için bu sayfayı ziyaret ederek video oynatıcısını inceleyebilirsiniz.

Send this to a friend