Televizyon, radyonun sonu mu olacak? E-kitaplardan sonra artık kitap basılmayacak mı? İnternet televizyonun yerini mi alacak? Her yeni teknoloji beraberinde bu tarz tartışmalar getirir. Sonra, örneğin, plaklar moda olur ve bir rahatlama gelir, eski teknolojilerin hâlâ değerli olması nostaljik bir sevinç verir. Anlaşılır ki her birinin verdiği keyif veya gördüğü işlev başka. Eski ile yeniyi buluşturmanın, bir arada hayatımızda tutmanın yollarını buluruz.

Hayatımızı bilgisayarla, dokunmatik tabletlerle, cep telefonlarıyla yarı sanal geçirdiğimiz bu dijital çağda, dünyanın en bilinen kalem markalarından Rotring, kalemi dijital dünyanın bir parçası haline getirmek ve kâğıt üzerindeki işlevinin güzelliğini hatırlatmak için #ThinkOn (düşünmeye devam et) yarışmalarını başlatmış. İlk meydan okuma, 3000 yılı için bir ayakkabı tasarlamak. Rotring’in sitesine veya Instagram hesabına #ThinkOnFashion etiketiyle yüklenen çizimler oylanıyor. Hem en çok oy alan tasarıma, hem de jürinin belirleyeceği üç kişiye çeşitli ödüller verilecek, detayları yarışma sayfasından öğrenebilirsiniz. Şu ana kadar yüklenen tasarımlardan bazıları:

Yarışmaların yanı sıra Rotring bir de kısa bilgilendirici videolardan oluşan bir tasarım enstitüsü kurmuş. Sektörde çalışan uzmanlar, çizerken nasıl bir pozisyonda durulmalı, yeni bir tasarım oluşturmaya nasıl başlanabilir, hangi malzemeler nasıl kullanılır gibi temel soruların yanıtlarını masa başında örnekler vererek cevaplıyor.

Yeni çağa ayak uydurmak için Rotring hem dokunmatik ekranlarda hem de kâğıt üzerinde kullanılabilen yeni bir kalem üretmiş. Aşağıda manifestolarını izleyebilir ve yeni kalemin alamet-i farikasını görebilirsiniz.

Send this to a friend