Bilimkurgu severleri yakından ilgilendirecek bir araştırma projesi yürüten Selçuk Artut, “Bilimkurgu Sineması: Distopya/Ütopya” başlıklı çalışmasının sonuçlarını görselleştirerek paylaşıyor. 1927 yılında çekilen Metropolis‘ten başlayarak kronolojik sırayla ilerleyen ve 120’den fazla bilimkurgu filminin baskın temalarını ortaya koyan çalışması aynı zamanda bir rehber niteliğinde. Etkileşimli arayüzü sayesinde sinema tarihinde hızlı bir yolculuğa çıkabiliyorsunuz.

Mavi renkli yazılar kategorileri temsil ederken, beyaz ile yazılmış film isimlerine çift tıkladığınız zaman filmlerin IMDB sayfasına gidebiliyorsunuz. Kategorileri incelediğimizde, en çok işlenen temaların distopya ve toplumsal denetim olduğunu görüyoruz. Distopya, insanlığın geleceğine dair spekülatif senaryolar üreten bilimkurgu sinemasının ayrılmaz bir parçası. Değiştirilmiş bilinç halleri, biyomühendislik, farklı insan koşulları ve yapay zekâ da çok işlenen temalar arasında yer alıyor. Çok sık işlenmese de bazı kült filmlerle hafımıza kazınan konular arasında ise zaman yolculuğu, klonlama, siborglar, dünyayı ele geçiren uzaylılar ve insan soyunun tükenmesi bulunuyor.

Replikas grubunun bas gitaristi olarak tanıdığımız Selçuk Artut, müzisyenliğin yanı sıra sanat ve teknoloji ekseninde de pek çok etkileyici işe imza attı. Sanatçının internet sitesinden ürettiği tüm projelere göz atabilirsiniz. Ayrıca, sanatçının Teknoloji-İnsan Birlikteliği adında bir kitabı bulunuyor.

Selçuk Artut bu bağlantıdan inceleyebileceğiniz projesini, Gelecekhane‘nin 2 Haziran’da düzenlediği Dijital 2.0 etkinliğinde anlatacak. Veri görselleştirme veya bilimkurgu sinemasıyla ilgilenenler, etkinliğin detaylarına resmi sitelerinden veya Facebook üzerinden ulaşabilir.

Dilerseniz filmlere göre geleceğin nasıl olacağını gösteren infografiğe veya 10 Distopya film listesine de göz atabilirsiniz.

Send this to a friend