Yıllar önce Le Monde Diplomatique’in eski yayın yönetmeni Claude Julien, Selçuk Demirel’in bir kitabına yazdığı önsözde “Fotoğrafı çekilemeyecek şeylerin resmini yapıyor Selçuk”, demiş. Dolambaçlar, kediler, kitaplar, kalemler ile dile gelmeyenleri kendine has üslubu ve mizahıyla ifade eden Demirel’in dünyasına küçük bir giriş yapalım istedik. Çizimleri Türkiye’nin ve Dünya’nın önde gelen gazete ve dergilerindeki yazılara yardım eden, kitap ve albüm kapakları, afişler hazırlayan, çocuk kitaplarına da çizim yapan Demirel yıllardır Paris’te yaşasa da kişisel sergileriyle Türkiye’ye de uğruyor.

Aşağıdaki çizimlerin çoğu Kaleydoskop kitabında bulunuyor ve sanatçının özel izniyle kullanılmıştır:

Yıllarca hep bu işi yaptınız. Başka şeyler deneyeyim diye bir istek olmuyor mu bazen?

S. Demirel: Olmuyor. Çizgi film yapma falan gibi isteğim de yok. Bunu gereksiz görüyorum. Başkaları yapsın diyorum. Bir de roman yazayım, anılarımı yazayım diye meraklarım yok. El yordamıyla kendi tekniğimi kendim yarattım, bunlar uzun yıllar aldı. Daha da ileriye götürebileceğimi seziyorum. Ne kadar daha ileri götürebilirim diye merak ediyorum. Hayatta ne iş yapıyorsan peşini bırakmaman lazım. Yaptığın işin yanına bir ikincisini koyduğun zaman dinamizmini ikiye bölüyorsun.
2007 tarihli Milliyet Pazar röportajı

 

Ünlü sanat eleştirmeni John Berger ile ortak hazırladığı kitaplar

Masasının başında oturmuş, kıyıyı düşünen bir adam… Kıyının ötesine, denize, ufka, gökyüzüne bakıyor: Yıldızlarla el ele veriyor, gökyüzüne resimler çiziyor. Kitaplarla çevrili küçük odasından, düşlerinin evrenine uzanıyor.. Fazla söze gerek yok; Selçuk Demirel, görsel bir şiir gibi ördüğü imgelem dünyasıyla sesleniyor okura; John Berger’in esin verici metnini unutulmaz bir izlenime dönüştürüyor… “Kıyıdaki Adam” Kapak Yazısı

İnternet sitesi Fransızca, ancak Facebook sayfası üzerinden de çeşitli çizimlerine bakabilirsiniz.

Send this to a friend