Göze görünmeyeni göstermek, sanatçıların ve bilim insanlarının arzuları arasında yer almıştır hep. Duyma yetisine sahip olmayan Sun Kim hoparlörler üzerine yerleştirdiği şerit parçaları ile sesi görmemiz sağlıyordu. İnternet sinyallerini fotoğraf üzerine çizmeyi başaran Nordik grup, görünmeyen iletişim sinyallerini bize göstermişti. Daniel Palacios ise ses dalgalarının neye benzediğini basit ve yaratıcı bir yerleştirme ile gözler önüne seriyor.

Yerleştirme kurulumu, iki motor ve motorlar arasına gerilmiş bir ipten oluşuyor. Motorların farklı örüntülerde hareket etmesiyle, motorlar arasına gerilmiş ip ses dalgalarını görsel dünyamıza taşıyor. Palacios bununla yetinmemiş ve kurduğu sistemi yerleştirme ziyaretçilerinin hareketleri ile etkileşimli hale getirmiş. Ziyaretçilerin hareketlerini algılayan sistem, fiziksel ortamda az hareket olması halinde ipleri daha yavaş çeviriyor ve ortaya sinüs dalgasına benzer basit şekiller çıkıyor. Hareketin fazla olması durumunda ise ip daha hızlı bir şekilde hareket ediyor ve gürültülü seslerin dalga biçimleri ortaya çıkıyor. Aşağıdaki videoda, Palacios’un bu ilginç aygıtını çalışırken  izleyebilirsiniz.

Yerleştirme, LEV (Laboratario de Electronica Visual) festivali kapsamında İspanya’da sergileniyor. Festivalde elektronik müzik ile görsel sanatları birleştiren yapıtlara yer veriliyor. Ryoji IkedaPrefuse 73 ve Byetone gibi elektronik müziğin etkileyici isimlerinin yanı sıra sanatblog’dan hatırlayacağınız Ryoichi Kurokawa da festivalde işleri sergilenen sanatçılar arasında.

Send this to a friend