Patatap daha önce karşılaşmadığımız türden bir müzik aleti. Aslında bir internet sitesi. Adres çubuğuna www.patatap.com yazdığınızda  müzik aleti karşınıza geliyor. Dokunmatik ekranlı cihazlarda ekranın farklı bölgelerine dokunarak hemen ritimlerinizi yazmaya başlayabiliyorsunuz. Bilgisayarda da klavye ile kontrol ediliyor.

Estetik bir sinestezi ifadesi yakalama çabalarının altında Piet Mondrian ve Wassily Kandinsky‘nin resimleri, Viking Eggeling ve Norman McLaren‘ın erken dönem video çalışmaları, Oskar Fischinger‘in çağdaş animasyonları ve C.E.B. Reas yazılımları yatıyor. Patatap işte bu vizyonerlerden edindiği çeşitli öğelerle, bu kavramı doğrudan doğruya sunmayı amaçlıyor.

Patatap’ı diğer müzik aletlerinden farklı kılan asıl özelliği ise seslerle eşleştirilmiş animasyon kiti sayesinde çaldığınız melodi ve ritimleri görmenizi sağlıyor olması. Her bir kareye atanmış bir ses ve bir grafik animasyon var. Siz ritim ve melodilerinizi oluşturmaya başladığınızda görseller de kendiliğinden gelmeye başlıyor. Aşağıdaki kutucuğun üzerine tıklayın veya boşluk (space) tuşuna basın, daha sonra da klavyenizden rasgele tuşlara basarak müzik yapmaya hemen başlayın:

Patatap işitme ve görme duyularınızı harmanlayarak sinestezik bir deneyim yaşatıyor ve böylece hissiyatınızı kuvvetlendiriyor. Müziğe az biraz eğiliminiz varsa on parmağınızla ritim tutmaya, aralara şirin melodiler sıkıştırmaya başlıyorsunuz. Görerek müzik yapmaya başladığınızda, daha önce TED konuşmasına yer verdiğimiz otistik dâhi Daniel Tammet‘in algı dünyasında neler olup bittiğini anlamak bir nebze olsun mümkün oluyor. Patatap’ın görsel tasarımcısı Jono Brandel müzik aletini geliştirirken ne amaçladıklarını sitesinde şu şekilde açıklıyor:

Patatap’ı üretirkenki motivasyonumuz, görsel müzik araçlarını daha geniş bir kitleye tanıtmaktı. Bu alanda birçok disiplinden sanatçılar çalışıyor ve çoğunun da amacı sinestezi durumuna ulaşmak, yani tek bir duyunun tetiklenmesiyle, diğer duyuların da kendiliğinden uyarılmasını sağlamak. Kokuları duymak ve sesleri görmek, sinestezik durumlardır. Patatap’ta da sesler renkli görsel animasyonları tetikliyor.

Patatap’ın şirin ses dünyası, Melda Ciner’in 8tracks listelerinden tanıdığımız uzakdoğulu müzisyen grubu Lullatone tarafından tasarlanmış. Oyuncak müzik aletleri ve elektronik seslerle her kulağa hoş gelecek tınılar üreten müzik grubu, patatap aracılığıyla kendi ses dünyasını çok daha geniş bir kitleye gönüllerince müzik yapmaları için sunuyor. Müzikle pek ilgilenmeyen bir kişinin bile güzel sonuçlar elde etmesini nasıl sağladıklarını bir söyleşide şöyle anlatıyorlar:

Patatap’ı tasarlarken en çok dikkat ettiğimiz noktalardan biri, çalan herkesin güzel sonuçlar elde edebilmesini sağlamaktı. Bunun için ilk olarak tüm sesleri en kısa ve en basit hallerine indirgedik. Hemen her ses tonu, birden çok katmandan oluşuyor, bu nedenle aynı anda birçok tuşa basıldığı zaman ortalığın karman çorman olmaması için özen gösterdik.

En önemli stratejimiz, her seti 13 melodik ve 13 ritmik ses olarak kurgulamaktı. Melodik öğeler fazla olduğunda nefes alan parçalar üretmenin zorlaştığını projenin ilk aşamalarında fark ettik. Daha sonra da setler için birbirine yakıştığını düşündüğümüz sesleri seçtik ve biraz da baharat niyetine rasgele sesler ekledik.

Kaynak: AmberPlatform

Send this to a friend