Geçen hafta sonu New York’un bir buçuk saat kuzeyindeki Storm King açık hava müzesindeydik. İlk olarak 1960 yılında Hudson River School akımından tablolara yer vermek amacıyla kurulan Storm King, bugün dünyanın en büyük açık hava modern heykel sergilerinden birine ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık iki kilometrekarelik bir doğa üzerine kurulu olan ve boyları zaman zaman 15 metreyi bulan bu dev heykeller arasında gezinirken, zaman kavramını tümüyle kaybetmeniz ve kendinizi, büyülü bir bahçeyi ilk defa keşfeden bir çocuk gibi hissetmeniz çok mümkün. Sayıları yüzü aşan bu heykellerin bazıları o kadar büyük ve görkemli ki, bir devin oyun bahçesindeymişsiniz izlenimine bile kapılabilirsiniz.

Zhang Huan, Three Legged Buddha, 2007

Mark Di Suvero, Figolu, 2005-11

Roy Lichtenstein, Mermaid, 1994

Menashe Kadishman, Suspended, 1977

Menashe Kadishman, Suspended, 1977

Menashe Kadishman, Suspended, 1977

Menashe Kadishman, Suspended, 1977

Mark di Suvero, Pyramidian, 1987/1998

Mark Di Suvero Jambalaya, 2002-06

Mark Di Suvero, Jambalaya, 2002-06

Nisan ayından Kasım’a kadar ziyarete açık olan müzenin hikâyesi ise şöyle:

Storm King’in kurucuları Ralph E. Ogden and H. Peter Stern, satın aldıkları ilk heykelleri müze evinin bahçesine koyar. 1966’da heykeltraş David Smith’in koleksiyonundan aldıkları 13 heykelle genişlemeye başlayan müze, daha sonraki yıllarda eklenen eserlerle giderek daha da geniş bir alana yayılır. Sahip olunan alanın genişlemesi, araları giderek açılan heykellerin manzara ve konuma özen gösterilerek yerleştirilmesine olanak sağlar. Zaman içinde MoMA ve Whitney gibi New York’un önemli modern sanat müzelerinden alınan eserler de eklenerek bugünkü halini alır.

Tam adıyla Storm King Sanat Merkezi’nin (Storm King Art Center) şu anki koleksiyonunda modern heykel sanatının Amerikalı öncülerinden eserlere rastlamak mümkün. Bunlar arasında Alexander Calder, David Smith, Mark di Suvero, Henry Moore, Isamu Noguchi, Richard Serra ve Louise Nevelson gibi önemli isimlere ek olarak müzeye büyük ölçek eserleriyle katkıda bulunan Magdalena Abakanowicz, Alice Aycock, Andy Goldsworthy, Alexander Liberman, Sol LeWitt, and Roy Lichtenstein gibi modern heykeltıraşlar ve sanatçıları sayabiliriz.

Alexander Liberman, Iliad, 1974–76

Alexander Liberman, Adonai, 1970–71 (2000’de yeniden yapım)

Alexander Calder, Five Swords, 1976

Alexander Calder, Five Swords, 1976

Alexander Calder, The Arch, 1975

Henüz denk gelmediyseniz, Yeni Zelanda’da bulunan bir diğer etkileyici açık hava heykel parkı Gibb’s Farm‘daki eserleri de inceleyebilirsiniz.

Send this to a friend