Fotoğrafçı Bruce Mozert, 1938 yılında Florida’daki Silver Springs’e gittiğinde amacı yalnızca çekimleri bu ünlü su kaynakları bölgesinde sürmekte olan Tarzan filminin oyuncuları ve çekim ekibiyle tanışmaktı. Mozert bu yolculuğun sonunda sadece ekiple tanışmakla kalmadı, aynı zamanda Silver Springs’in resmi fotoğrafçısı haline geldi ve burada daha sonra sualtı fotoğrafçılığının öncüsü olarak anılmasını sağlayacak bir dizi çekime imza attı.

Özellikle 40’lar ve 70’ler arasında bölgenin ulusal reklam kampanyalarıyla özdeşleşen çekimler yapan Mozert, geliştirdiği su geçirmez kılıf sayesinde suyun derinliklerinde, uzun süreli olarak el kamerasını kullanabiliyordu.

Mozert’i özel kılan, karelerinde gündelik yaşamı sualtına taşımasıydı; gazete okuyan, içkilerini yudumlayan, ya da telefonla konuşan pinup modeller, fotoğraf stüdyosuna dönüşen sualtında gerçeküstü bir sıradanlığı ortaya çıkaran pozlar veriyorlardı.

Bruce Mozert artık, Méliès’in Aya Seyahat’indeki suda yaşam estetiğinden izler taşıyan çekimler yapmasa da Silver Springs için çalışmaya devam ediyor.

Send this to a friend