MqhVcRrrauY

Fransız animatör ve yönetmen Sylvain Chomet’nin ilk animasyonu La Vieille Dame et les Pigeons  (Yaşlı Kadın ve Güvercinler) Bafta ödüllü (1997) ve Oscar ile César adayı (1998) olmuş bir kısa film. Chomet’nin Jacques Tati ve sessiz sinema geleneğinden temellük ettiği sanatının izlerini rahatlıkla görebileceğimiz bu yapım, açlıktan eti kemiğine yapışan Parisli bir polis memurunun, güvercinlere son derece düşkün yaşlı bir kadının evine güvercin kılığında girerek karnını doyurmaya çalışmasını anlatıyor. Amerikanlaşmanın ve tüketim kültürünün oldukça eğlenceli bir eleştirisiyle açılan ve diyalogsuz devam eden animasyon, hızla Chomet’yi Chomet yapan garip ve hüzünlü tonla sarmalanıyor.

La Vieille Dame et les Pigeons, hayata tutunamamış ya da çağlarıyla uyuşamayan, üstlerine mutsuzluk sinmiş karakterleri, pantomim ve iki boyutlu klasik animasyon geleneğine selam duran atmosferi ve göz ardı edilip unutulanı merkezileştiren dikkatiyle ayırt edilen Chomet sinemasına harika bir giriş niteliğinde. Öyleyse,  Chomet 101 başlasın!

Hızınızı alamazsanız Chomet’nin filmografisine dalış yapabilir, The Simpsons açılışına göz atabilir ya da Belçikalı şarkıcı Stromae’ın sosyal medyanın hayatı işgalini hicveden “Carmen” şarkısına çektiği klibi izleyebilirsiniz.

Send this to a friend