Bundan birkaç ay kadar önce morningnews.org sitesi tarihin derinliklerinden gün ışığına çıkmayı başarmış bazı kartografiler yayımladı. Zaman çizelgesi modelinde hazırlanmış bu haritaları, bu aralar sıkça paylaştığımız infografiklerin ilk örnekleri olarak düşünebiliriz. Daha önce Güzel Verilerin Tarihi‘nde yirminci yüzyıl başında yapılan infografiklere yer vermiştik, şimdi ise rotayı daha da eski zamanlara çeviriyoruz.

1812-1813 Fransız-Rus Savaşı’nda Fransa’nın insan kaybı ile 2. Pön Savaşı’nda Hannibal’in insan kaybını karşılaştırılmalı gösteren temsili harita

1869 yılında Charles Joseph Minard tarafından hazırlanan harita, farklı yüzyıllarda ama aynı coğrafyada yaşanan savaşlardaki insan kaybını gösteriyor. Haritanın üst kısmı 2. Pön Savaşı’na, alt kısmı ise Fransız-Rus Savaşı’na ayrılmış. Renkli çizginin kalınlığı ordulardaki asker sayısını ifade ediyor (1 mm = 10 bin asker). Napolyon’un ordusu batıdan doğuya doğru ilerlerken devamlı olarak bir kan kaybına uğrarken, Hannibal’in ordusu özellikle Alpler’den geçerken büyük kayıplar veriyor. Haritanın Fransız ordusunu gösteren kısmında hava sıcaklığına dair bir grafik de yer alıyor.

John Cage – Imaginary Landscapes no. 5

John Cage‘in müziği kendinden öncekilere pek benzemiyordu. Dolayısıyla kullandığı nota sistemi de geleneksel nota sisteminden biraz farklı. Yukarıda gördüğünüz zaman çizelgesi John Cage’in Imaginary Landscapes No. 5 isimli parçasının akışını gösteriyor. Ses parçacıklarının hangi zamanda girip çıktığı kağıda dökülmüş. Buna benzer çizelgeleri, günümüzde müzik üretimi için kullanılan bütün bilgisayar programlarında görmeniz mümkün. Dilerseniz parçanın Maelstrom Percussion Ensemble tarafından icra edilen bir versiyonunu burada dinleyebilir, bir yandan da parçanın akışını zaman çizelgesinden takip etmeye çalışabilirsiniz.

Discus Chronologicus

Yukarıda gördüğünüz dairesel harita, Alman gravür ustası Christoph Weigel tarafından 1720’li yıllarda hazırlanmış ve milattan sonra kurulan krallıkları ve devletleri gösteriyor. Dairenin çevresi yüzyıllara bölünmüş ve muhtemelen daire içindeki bölgeler farklı coğrafi bölgeleri ifade ediyor. Haritaya bakmayı kolaylaştırmak için diskin merkezine bir kol yerleştirilmiş (bu sistemi bilirsiniz değil mi? Bkz. Volvelle).

Histomap: Dünya Tarihinin Dört Bin Yılı

 

John Sparks tarafından 1931 yılında hazırlanan haritada, milattan önce 2000 yılından 20. yüzyılın başına kadar uygarlık ve devletlerin göreceli güçleri gösterilmiş. Haritanın daha büyük haline buradan bakabilirsiniz.

Send this to a friend