Yeni müzikler keşfetmek ya da sevdiğiniz müziklerin haritalarını çıkarmak için TuneGlue‘nun sitesine gidiyorsunuz. Sağ üst köşedeki arama kutucuğuna sevdiğiniz ya da araştırmak istediğiniz grubun ismini yazıyorsunuz. Çıkan siyah yuvarlağın üstüne gelip tıklayınca beliren menüden “expand” seçeneğine basıyorsunuz. İlgili tüm gruplar, müzisyenler yine siyah yuvarlaklar halinde haritada yerini alıyor.

TuneGlue verilerini Last.fm‘den aldığı için çok geniş bir veri tabanına sahip. Hafta sonu Beyoğlu’nda dinlediğiniz, ismi pek duyulmamış gruplar burada karşınıza çıkarsa hiç şaşırmayın. Örneğin, hemen aşağıda Peyote‘de sıkça dinlediğimiz grupların bir haritasını çıkardık ki bu harita çok daha fazla genişletilebilir. Ayrıca rock, jazz, avant-garde, trip-hop gibi türlerin ufak haritalarını da aşağıda bulacaksınız.

Peyote

 Trip-hop

Radiohead

Müzik grupları arasındaki ilişki haritalarının yanı sıra, uygulama bazı gruplar hakkında bilgiler de veriyor. Daha fazla bilgi içeren grupların yuvarlakları rengârenk oluyor. Tıklayınca açılan menüden bu bilgilere de ulaşabiliyorsunuz.

 Four Tet

 Rock

 Jazz

 Avant-Garde

 Alva Noto

Send this to a friend