Twitterature tam da aklınıza gelen ilk şey; Twitter ve Litterature (edebiyat) kelimelerinin birleşiminden türetilen yeni bir kelime. Birbirine kutuplar kadar uzak bu iki farklı mecra nasıl oluyor da birleşiyor diye soruyorsanız yanıtı basit; dünya edebiyatının klasikleri 140 karakterde anlatılıyor.

tweeterature-kapakTwitter hayatımıza girdiğinden beri mobil telefonlar vücudumuzun bir uzvu haline geldi. Ne zaman bir boş an yakalasak hemen kim, ne zaman, nerede, ne yapmış diye kontrol ediyoruz. Artık yolda kitap okuyanların sayısı oldukça azaldı. Hatta birçok kişinin gece uyumadan önce kitap okuyordum eskiden, şimdi Twitter’a bakıyorum” dediğine şahit oluyoruz. Herkes birbirine “kitapların yerini hiçbir şey tutamaz” demeye devam etsin, 140 karakterde hikâyeler okumak herkesin kolayına geliyor.

Bu durumun farkına varan Alexander Aciman ve Emmett Rensin dünya edebiyatının önde gelen 80 klasik eserini 140 karakterde anlatan muzip bir kitap hazırlamışlar. Franz Kafka, William Shakespeare, Nikolai Gogol, Ernest Hemingway, Voltaire, Charles Dickens, Jane Austen, Truman Capote, Leo Tolstoy ve Oscar Wilde kitapta yer alan edebiyatçılardan sadece bazıları. Birçok kişinin ortaokul-lise döneminde kompozisyonunu bile yazarken zorlandığı bu kitapları nasıl bu kadar eğlenceli halde anlatmışlar diye düşünmeden edemiyor insan.

Eserler hikayelerinin kahramanlarının ağzından anlatılmış. Kitapta dikkat edilmesi gereken ilk nokta da hikayelerin anlatıldığı Twitter sayfalarının isimleri zaten. Kahramanları adına açılan bu sayfaların kullanıcı isimleri bile tek başına güldürüyor insanı; @BigMAC (Macbeth), @bugged-out (Dönüşüm), @IthacaOnMyMind (Odessa), @RobPeterPayPaul (Suç ve Ceza), @KeepDiggingWatson (Sherlock Holmes), @DoTheLocomotion (Anna Karenina) ve @Ratatouille (1984). Gündelik bir dille, kelime oyunları ve esprilerle süslenerek, “bugün başımdan bu geçti” şeklinde 140 karaktere sığdırılmış bütün olaylar ve bölümler. Genelde hikâyeler de 2-3 sayfada toplanmış.

Bu kitabın arkasında kimler var diye baktığınızda da işinin ehli bir yazar değil, iki öğrenci çıkıyor karşımıza. Alexander Aciman (soldaki) ve Emmett Rensin (sağdaki) University of Chicago’da okuyorlar. Alexander’ın yazıları The New York Times ve New York Sun gazetelerinde çıkmış daha önce ve yazar olmak istiyor. Emmett’in hayali ise deniz kaptanı olmak. Kitabı hazırladıklarında ikisi de 19 yaşındaydı.

İkilinin kitap için açtıkları bir de Twitter sayfası var. Ancak Mart 2011’den beri güncellenmemiş.

Twitterature şu an ne yazık ki sadece İngilizce mevcut. Türkçe’ye çevrilmesi için cevval çevirmen ve yayınevlerinin bir an önce ortaya çıkmasını diliyoruz.

O zamana kadar tadımlık bir parçayı orijinalinden paylaşalım istedik:

William Shakespeare – Hamlet 
@OedipusGothplex

My royal father gone and nobody seems to care.

Mom says to stop wearing black.

STOP TRYING TO CONTROL ME. I won’t conform! I wish my skin would just … melt.

I’m too sad to notice that Ophelia’s so sexy and fine. And mother also looks rather fair despite all her struggles.

AN APPARITION! This shit just got HEAVY. Apparently people don’t accidentally fall on bottles of poison.

Why is Claudius telling me what to do again? YOU’RE NOT MY REAL DAD! In fact you killed my real dad. 🙁

2bornt2b? Can one tweet beyond the mortal coil?

I wrote a play. I hope everyone comes tonight! 7pm! Tickets are free w/ great sense of irony.

Uncle just confessed to Dad’s murder.

I had a knife to that fat asshole but bitched out. Now he’s alive and still taking to bed with that beautiful wo— … er, my mother.

Gonna try to talk some sense into Mom because boyfriend totally killed Dad. I sense this is the moment of truth, the moment of candour and –

WTF IS POLONIUS DOING BEHIND THE CURTAIN?

I just killed my girlfriend’s dad. Does this mean I can’t hit that?

Rosencrantz and Guildenstern are here, up to their shenanigans. YAWN.

Rosencrantz and Guildenstern are dead. Anyone miss them? Didn’t think so.

The gravedigger’s comic speech isn’t funny at all. It’s heavy and meaningful. Just send me YouTube vids instead, pls. I am so borrredddd.

Ophelia just pulled a Virginia Woolf. Funeral is on the morrow.

Laertes is unhappy that I killed his father and sister. What a drama queen! Oh well, fight this evening.

Anybody want a drink? Uh-oh. That went poorly.

@PeopleofDenmark: Don’t worry. Fortinbras will take care of thee. Peace.

Send this to a friend