ÜZERİNE DİŞLİLERİ YAPIŞTIR (STEAMPUNK ESERİN TAMAMDIR)

Genellikle Kraliçe Victoria veya Vahşi Batı dönemlerinin teknolojisi ile geleceği hayal eden fantastik akım steampunk, 80’li ve 90’lı yıllarda öne çıkmıştı. Jules Verne’e dayanan kökleriyle bilim kurgu türünün altına yerleşen bu edebiyat akımı, son yıllarda sanat ve tasarımın çeşitli alanlarında yeniden popülerlik kazanmaya başladı. Datamancer‘ın steampunk laptopu ve “Pixello-Dynamotronic Computational Engine” makinası, bu fantastik türün gösterişli birer örneği. Dizüstü bilgiyarı çalıştırdığı kısa videoyu buradan izleyebilirsiniz. En aşağıdaki video ise kısa yoldan bu sanatta ustalaşmak isteyenlere adanmış.

Pixello-Dynamotronic Computational Engine:

Datamancer’ın mucitliğe varan çalışmalarının dışında, Ukraynalı sanatçı Bob Besset yine bu akımın gözünden pilot, doktor, gaz maskeleri yapmış.

Greg Brotherton ise steampunk akımını popüler kültür ve mitolojiyle karıştırarak, kendi deyişiyle “gelişmekte olan kültürel destanımızdan kahraman ikonlar yaratmak” peşinde koşuyor.

Bu akıma adanmış elektronik bir dergi olan SteamPunk Magazine‘in tüm sayılarını internetten indirmek mümkün.

Gitardan teneke sakız kutularına kadar çeşitli nesnelerin steampunk’ın çemberinden nasıl geçtiğini merak edenler veya eli yatkın olanlar, Jake von Slatt’in Steampunk Workshop sitesine göz atabilir.

Bu akımda kolayca ustalaşmak isteyenler ise:

Send this to a friend